"Meziročně rosteme v dětech o sto procent," řekl prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza před nadcházejícím Světovým pohárem v Nové Městě na Moravě.

"Nábor je čtyři sta až pět set dětí meziročně, ale naráží to i na materiál a na trenéry, aby byli fundovaní. Ty musíme vyškolit a udělat novou metodiku," upozornil.

Za touhou dětí zkusit si biatlon jsou výsledky reprezentantů. Daří se jim ve Světovém poháru a oslnili na olympiádě v Soči. Sice nepřivezli zlato, ale celkem se postarali o pět cenných kovů, získali čtyři individuální medaile a jednu ze smíšené štafety.

"Největší nárůst je u žáků a i kvalita je slušná. Děcek je spousta a zdá se, že šikovných," řekl Jan Matouš, první český medailista z mistrovství světa - třetí muž z vytrvalostního závodu v Lake Placid 1987 - a dnes šéf klubu SKP Kornspitz Jablonec.

Dětí se objevilo na náborech dokonce tolik, že například v Jablonci už museli i odmítat.

"Aby se trénink dal zvládnout a měl určitou úroveň, tak jsme si dali kapacitní limit," vysvětlil Matouš. V další tuzemské biatlonové baště v OEZ Letohrad k podobnému kroku ještě nesáhli. "Ale přemýšlíme o kritériích, aby mělo děcko určité předpoklady," řekl vedoucí trenér žactva Jiří Faltus a dodal: "Zatím se to zvládá a samo vyselektuje. V přípravce je čtyřicet dětí a za dva roky vydrží dvacet."

Nejdřív vzduchovka, potom malorážka

Základem biatlonu je dobrý běh. Děti se proto nejdříve učí techniku běhu na lyžích, střílet se většinou začíná od 12 let. "Což je dobře. Flinta by pro malý nebyla rozměrově, a když zvládnou lyžování, tak se pak střelba učí jednodušeji," řekl Matouš. "U nás si děti občas střelí s oporou, ale lyžařská průprava je základem," přitakal Faltus.

Zvýšený zájem přináší nároky na zázemí a vybavenost klubů. "Musíme sehnat flinty, lyže. Není to ani o tom, jestli na to svaz má, nebo nemá, ale technicky to zajistit není sranda," řekl Hamza. Jako příklad uvedl, jak zaznamenal nevěřícné pohledy od zahraničního výrobce, když svaz objednával dvě stovky zbraní najednou.

"Materiálu v rezervě moc není. Hodně věcí jsme dokupovali, ale svaz se do toho obul a klubům se zbraněmi pomohl," shodně chválili Matouš s Faltusem.

Do 15 let střílí biatlonisté ze vzduchovek (až potom z malorážky) a v tomto směru pomáhá svazu Česká zbrojovka z Uherského Brodu. "My se podíleli na vývoji a oni nám pomáhají vykrývat naše potřeby. Jsou to kroky na dlouhou trať, ale dřív na to logicky nebyl čas, protože biatlon nebyl v laufu jako dneska," řekl Hamza.

Lze ale předpokládat, že současná vzedmutá vlna zájmu o biatlon nebude trvat věčně. "Z biatlonu nikdy nebude moc masový sport," je si vědom Matouš. "Chceme toho co nejvíc zužitkovat, protože za čtyři šest let to tak nemusí být. Nikde není záruka, že výsledky na mezinárodním poli ještě vzrostou," podotkl Hamza.