Za nenadálým krokem miláčka fanoušků měly být spory s norskými funkcionáři. Podle Braathenova vyjádření ho unavovalo neustálené handrkování se svazem. Z lyžování se mu vytrácela radost. Pravdou je, že si některé povinnosti reprezentanta vykládal po svém.

Nebyl však jediným norským lyžařem, který řešil neshody, a tak by nebylo zase tak velkým překvapením, kdyby se s norským svazem rozešel. Braathenova maminka je Brazilka, ale nezdálo se příliš pravděpodobné, že by Skandinávec mohl oblékat dres země samby. Tedy státu ležícího v tropech, kde nesněží a lyžování je tudíž takřka neznámým sportem.

Jako kluk hrál v ulicích Sao Paula fotbal

Jenže ještě před závěrem sezony v alpských disciplínách nabraly spekulace reálné kontury a nepravděpodobné se potvrdilo. Lucas Pinheiro Braathen, jak zní celé jeho jméno, totiž minulý týden oznámil, že od 1. července bude reprezentovat Brazílii. Je tak možné, že země zaslíbená fotbalovému míči může snít o olympijské medaili ze zimních her.

„Jsem šťastný, že mohu reprezentovat svou zemi. Jako kluk jsem v ulicích Sao Paula hrál se svými bratranci a přáteli fotbal,“ pronesl Braathen při tiskové konferenci v Salcburku, kde oznámil, že bude reprezentovat zemi své matky.

Zdroj: Youtube

Syn Alessandry Pinheirové získal v sezoně 2022/23 křišťálový glóbus ve slalomu a ve Světovém poháru skončil celkově pátý. Za celou kariéru má na kontě v obou točivých disciplínách dvanáct pódiových umístění, z čehož pětkrát stál na nejvyšším stupni.

Chce vyhrávat závody pro Brazílii

Nyní chce v předolympijském cyklu na zimní hry v Cortině d'Ampezzo v roce 2026 hájit brazilské barvy. K tomu potřebuje maličkost - posvěcení od norského svazu. „To, co cítím, je radost a láska. Přišlo to ve správný čas. Toužím přinést kulturu, tanec a cit Brazilců do sportu na sněhu,“ prohlásil rodák z Oslo.

„Byl jsem na olympiádě, vyhrál jsem Světový pohár a teď mě láká něco důležitějšího než trofeje a statistiky. Jsem nadšený z možnosti vyhrávat závody pro Brazílii. Chci dokázat, že tenhle sport je pro každého. A to se mi podaří, když na zádech ponesu brazilskou vlajku,“ pokračoval emotivně.

Pokud by se Braathenovi skutečně povedlo v brazilských barvách vybojovat medaile ve sjezdovém lyžování, měl by velkou šanci stát se vedle plejády slavných fotbalistů, ale i hráčů dalších míčových sportů nebo mistrů světa formule 1 další hvězdou „kanárků“.

Nechme se překvapit.