Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Březina: Nic nečekají, sedmé místo bude úspěch

Brno /ROZHOVOR/ - Krasobruslař Michal Březina chce navázat na úspěchy z olympiády i světového šampionátu.

26.2.2011 1
SDÍLEJ:

Michal BřezinaFoto: ČTK

Trojitý axel, rittberger nebo lutz. Mnozí tuší, že řeč je o krasobruslení. Jenže vyznat se ve všech šesti základních prvcích vyžaduje trénované oko. A naučit se ovládat ostré nože chce skoro nesnesitelnou dřinu. Brněnský krasobruslař Michal Březina se vydal na cestu skrz piruety odporující zdravému rozumu a skoky vymykající se zákonům gravitace.

Dvacetiletý český reprezentant hodlá na konci své ledové výpravy získat medaile z olympijských her a světových šampionátů. A nevede si zatím zle. Svěřenec trenérů Petra Starce a Karla Fajfra loni skončil mezi elitou dvakrát jen těsně pod stupni vítězů. „Chci vždy zajet dva čisté programy a ukázat, co umím,“ říká brněnský rodák Březina.

Ve dvaceti letech máte dvě čtvrtá místa z velkých šampionátů, byl jste desátý na olympiádě. Zdraví vás lidé na ulici jako známou osobnost?
Občas se lidé otočí, když mě vidí. Třeba v Olympii se mi to stalo několikrát. Jednou jsem přišel do obchodu a obrátil se na mě pán, který mi říkal: Nic si z neúspěchu nedělejte, příště to všem ukážete. Jinak mě ale většinou nikdo neoslovuje.

Je pro vás takový zájem příjemný?
Vždy mě velmi příjemně potěší. Když někam jdu a lidi mě poznají, posílí mi to sebevědomí.

A kam chodíte, když nemusíte na led?
Poslední dobou nemám energii na žádné dlouhé výlety ani párty. Po třech juniorských sezonách to každého přejde. Juniorská kategorie je v tomto ohledu nejtěžší. Ochutnávek mimo led je tam totiž víc.

Vědí to trenéři?
Vždycky trenérům hlásím, kde budu. Sice jim neříkám podrobně, co dělám, ale ví, kde se pohybuju.

Připadáte si po dvou letech v seniorech mezi elitními krasobruslaři zabydlený?
Krasobruslař si v každé sezoně vytváří postavení u rozhodčích. Teď už o mně ví. Když zajedu, co umím, rozhodčí mě za obtížnost a čistotu ohodnotí a pomůžou mi. Stalo se to i teď na mistrovství Evropy. Kdybych si jízdu nepokazil pády, stačily by mi známky od rozhodčích na třetí místo. I kluci mě už znají. Bereme se jako kamarádi. Teď odchází spousta starších závodníků a naopak přichází dost mladých, se kterými se znám řadu let z juniorky. To je výhoda.

S kým si nejvíc rozumíte?
Se všemi. Možná s Brianem Joubertem míň, protože ho moc neznám. Dost kluků je stejně starých jako já, takže nemáme v komunikaci problémy.

Joubert byl na deseti evropských šampionátech a dovezl deset medailí. Čím je Francouz výjimečný?
Začal jezdit brzy. První mistrovství Evropy jel v sedmnácti a hned měl medaili. Třeba Jevgenij Pljuščenko je šestinásobný šampion, ale ze všech mistrovství medaili nedovezl. Poprvé byl snad až pátý, takže mu takhle úchvatná sbírka chybí. Nevím, jak to Brian dělá, ale dělá to skvěle.

Připadá mi, že diskuze o mužském krasobruslení se po loňské olympiádě ve Vancouveru scvrkla na čtverné skoky. Jak si s nimi rozumíte?
Trénuju čtveráky dlouhodobě. Jezdím je v tréninku se slušnou procentuální úspěšností. I když člověk při dopadu sedne na led, pořád za čtveráka dostane tolik bodů jako za povedeného trojitého lutze. Čtverný skok se vyplatí.

Skáčete čtverného salchowa. Neodradí vás, že vám pokazil volnou jízdu na letošním evropském šampionátu?
Čtv­erák je o pocitu. Zařadím ho do programu ve chvíli, kdy skok ustojím v tréninku. Pokud chybí jistota, nemá smysl se o něj pokoušet. (Do rozhovoru vstoupí Březinův trenér Petr Starec: Michal má velkou výhodu, protože ovládá dva čtverné skoky, toeloopa a salchowa. Kdyby skočil v závodě oba, byla by to neskutečná bomba. Nebyl by sice první, ale běžně takovou sestavu nikdo nemá. Málokdo dva čtverné skoky vůbec umí. Do budoucnosti to je velká zbraň.)

Kdy zařadíte oba?
To se nedá jednoduše říct.

Salchow je obtížnější, přesto vám sedí víc než toeloop.
Nedělám v nich rozdíl. Mají jen jiný nájezd.

Kolik jich skáčete v přípravě?
Neskáču na kvantitu, ale na kvalitu. Když vím, že jsou hodně stabilní, tak na tréninku skočím třeba dva poctivé.

Krasobruslaři nemají rádi trojitého axela, který je považovaný za velice obtížný prvek. Odborníci tvrdí, že axela skáčete nejlépe ve světové špičce. Čím to je?
Nemyslím, že jsem v něčem nejlepší. Mám dost prostoru pro zlepšení. I u axela. Techniku mě naučil táta a axel mi přirozeně sedí. Nepřemýšlím nad ním.

Jak často jste v sezoně na ledě?
Jezdím tři hodiny denně v Oberstdorfu a dvě hodiny v Brně. Zbytek času mám na regeneraci. Posilovnu a fyzičku už nehoním.

Teď budete honit body na březnovém mistrovství světa v Japonsku. Pro jaké umístění si za měsíc jedete?
Jsem v podobné situaci jako před loňskou olympiádou. Nikdo ode mě nic nečeká. Řeknu to jinak. Když zajedu pocitově dvě slušné jízdy a skončím třeba sedmý, budu spokojený.

Není to málo?
Lepší místo mě potěší. Chci vždy zajet dva čisté programy a ukázat to, co umím. Nikdo ze současné špičky není úplně stoprocentní. Uvidíme.

Kdo je největší favorit?
Oba francouzští krasobruslaři (Florent Amodio, Brian Joubert – pozn. red.), všichni Japonci a Patrick Chan z Kanady. Byl už dvakrát druhý a letos ho potlačí rozhodčí. Asi deset kluků má na medaili. Nikdo není úplný favorit, letos záleží na čistotě a celistvosti jízdy.

Jaké poučení jste si přivezl z mistrovství Evropy, kdy jste pokazil volnou jízdu a skončil po dvou pádech osmý?
Poučení? Nepadat. To je jasné. Pád potká občas každého, takže si z toho nedělám těžkou hlavu. Nad šampionátem už nepřemýšlím, protože nic nezměním.

Zbavil jste se problémů s třísly, které vám pokazily úvod sezony?
Zdravotně nemám žádný problém a nic mě nebolí.

Operace křečové žíly v břiše vám sebrala čas na trénink. Chybí vám hodiny na ledě?
Nejel jsem tolik závodů jako loni. Trošku mi chyběl i trénink a častější srovnání s mezinárodní konkurencí. I tak na sobě necítím žádný hendikep. To poznám až na mistrovství. V závodě jsem na ledě sám, nemůžu zastavit a mám jen jedinou šanci dokázat, že jsem připravený.

Světový šampionát je v Japonsku, kde máte velký fanklub. Proč zrovna tam?
Poptávka po krasobruslení je v Japonsku veliká. Znám se s reportéry z jednoho japonského magazínu. Často mi mailem napíšou několik otázek do časopisu. Na to se nabalilo pár fanoušků na facebooku, kteří mi posílají fotky ze závodů. Mám taky jednu kamarádku, která skvěle kreslí v japonském stylu. Vždycky mi pošle úžasné obrázky mých jízd, ze kterých jsem unesený.

Kolik má váš fanklub členů?
Nevím přesně. Tuším, že kolem pěti set.

Kdykoliv o vás píšu, vždy mi přijde z Japonska děkovný mail.
Jsou to vděční lidé a krasobruslení je hodně zajímá.

Jezdí se vám s takovou podporou v Asii dobře?
Skvěle. Fanoušci čekají už na letišti, stadion je vyprodaný a atmosféra je lepší než v Evropě. Bruslení se tam dostalo do podvědomí později. Je to pro ně neokoukaný sport, který si rychle oblíbili. Krasobruslení vyprodá halu i ve Švýcarsku, v Estonsku, ve Finsku, jenže v Japonsku nás sleduje širší okruh lidí. Nejenom odborníci a největší fandové. Evropa má mnohem víc sportů, ale Japonsko? Jednička je tam baseball a pak hned krasobruslení.

S Asií je spojená aktuální kauza, kdy Tomáš Verner bruslil na exhibici k narozeninám vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong­ila. Co si o tom myslíte?
Nemám k tomu co říct. Dostal jsem pozvánku taky a psalo se v ní o exhibici. O žádné oslavě narozenin kohokoliv tam nebyla řeč. I tak jsem se rozhodl jet raději závody v Oberstdorfu, za které jsem měl body do světového žebříčku. Cestovat do Asie a zpět před mistrovstvím světa mi přišlo nerozumné.

Severní Korea porušuje lidská práva a ohání se jaderným arzenálem. Je pro vás účast na exhibici vůdce takového režimu společenský problém?
To je těžké. Když jsem pozvánku dostal já, opravdu mě nenapadlo ji řešit politicky. Nikdy jsem nejel do problematické země, takže jsem nad takovou situací vůbec nepřemýšlel. Jsme sportovci a sport nás živí. Když závodník někam jede, soustředí se na svůj výkon. Vždyť v Severní Koreji klidně může být mistrovství světa, i když to teď asi není úplně aktuální. To tam nepojedeme všichni? Nebo tam odjedeme všichni a každý si na nás bude ukazovat? Navíc znovu upozorňuji na to, že pozvánka mluvila pouze o exhibici.

Pojďme zpět k vám. Krasobruslení je estetický sport, ke kterému patří hudba. Podle čeho si ji vybíráte?
Když hledám novou skladbu, musí mě chytit okamžitě. Když ji musím poslouchat čtyřikrát, abych se v ní našel, není to ono. Hudbu lidi na stadionu slyší čtyři a půl minuty. Potom hned následuje další skladba jiného závodníka. Aby hudba mě i lidi zaujala, musí mít dynamiku a okamžitou chytlavost.

Takový je váš Američan v Paříži na hudbu George Gershwina?
Gershwin je výborná volba. Na ledě zní parádně, protože jazzová hudba se na krasobruslení hodí. V jízdě se cítím dobře, ale po sezoně program změním. Mezi seniory musím každý rok připravit novou jízdu.

Našel jste další skladbu?
Postupně hledám, ale zatím jsem nenarazil na nic, co mě na první poslech zaujalo.

Máte při výběru hlavní slovo vy, nebo trenéři?
Hledáme všichni z týmu. Když někdo něco objeví, přinese skladbu a po poslechu se shodneme, jestli s námětem budeme pracovat dál.

Na ledě vítězí klasika, jazz a filmové melodie. Po jaké době je vhodné opakovat hudbu jiných bruslařů?
Berou se skladby závodníků, kteří jízdu měli třeba před deseti lety. Sebrat hudbu někomu, kdo ji měl před dvěma třemi lety, to nejde.

Jaká hudba je vaše vysněná?
Asi Gladiátor od Hanse Zimmera. Nevím, jestli si na ni někdy troufnu. Vždyť na Gladiátora jezdil Alexej Jagudin, což je pro mě velká hvězda a v programu všichni pořád vidí jeho.

Autor: Marek Těšík

26.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Předvolební superdebata Deníku: přípravy
8

Začíná superdebata Deníku: politici odpoví na vaše dotazy

Premiér Španělska Mariano Rajoy
AKTUALIZUJEME
4 14

Madrid chce Katalánsku v sobotu pozastavit autonomii

Káva pro páníčka, dort pro psa. Tak to vypadá v Punťově psí cukrárně

Narozeninové oslavy dětí už nefrčí. Nyní máte možnost zařídit jedinečnou party svému psovi, a to se vším všudy. Překvapte tak svého miláčka na jeho velký den dortem, zákusky nebo i zmrzlinou, a to v Punťově první psí cukrárně na pražském Jarově. Pozor ale abyste si psí pamlsky nespletli s klasickými dezerty.  

Patnáct stovek. Tolik platí za byt v Praze šéf Finanční správy Janeček

Šéf Finanční správy Martin Janeček má v centru Prahy k dispozici služební garsonku za zhruba 1500 korun měsíčně včetně poplatků. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Byty se ve stejné lokalitě pronajímají podle rozhlasu nejméně za 11 tisíc korun bez poplatků. Výši tohoto benefitu nyní prověřuje ministerstvo financí, podle Janečka je ale vše v souladu se zákonem.

DOTYK.CZ

Pořád je v nás socialismus, říká muž, jehož 21. srpna 1969 surově ztloukli

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Miroslava Kamila Černého, na němž se 21. srpna 1969 vyřádili voják, policajt a milicionář, každý s dlouhým penderekem.

Češi doma více plýtvají, nejraději šetří na teplé vodě

Raději sprchu nežli vanu – takto šetří teplou vodou české domácnosti. Je to jejich nejoblíbenější způsob, jak omezit domácí výdaje za energii. V obecné rovině ale ochota přiškrtit výdaje klesá. Zatímco před dvěma lety spořilo 88 procent domácností, letos už to je o 4 procentní body méně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení