Masa lyžařů se dá do pohybu v neděli 3. března v osm ráno. „Musím si přivstat, aby všechno klaplo. Asi už v půl páté. Cesta do místa startu trvá hodinu,“ upozorňuje.

Závod je pozoruhodný počtem 15 800 běžkařů i devadesátikilometrovou vzdáleností. „Je to skoro dvakrát tolik, co běžíme v Jizerkách, ale nejsou tady takové kopce. Většina trati vede nekonečnými rovinami, což ale není snadné. Člověk si neodpočine,“ vypráví rodačka z Jablonce nad Nisou, která Vasaloppet poběží popáté.

Kvalitní generálka

Do Švédska dorazila minulý týden a v sobotu běžela Tjejvasan, který patří do širšího programu Vasova běhu.

„Jedná se o ženský závod na třicet kilometrů, který vede závěrečnou třetinou Vasaloppetu. Byla to kvalitní generálka,“ říká třetí v cíli za dvěma Švédkami.

Vzpomínka na triumf

Vyhrála Britta Norgrenová Johanssonová před Linou Korsgrenovou, letošní vítězkou Jizerské 50. Jedná se o její největší soupeřky v seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics. Loni Smutná skončila ve Vasově běhu třetí, v roce 2016 slavila výru.

„Britta měla výhru skoro v kapse. Já jsem byla druhá, ale v závěru mě dorazila Lina. Jela v závěsu za jedním mužem. Skočila jsem za ně do stopy a obě jsme se na Brittu dotáhly. Ve spurtu jsem byla o dvě vteřiny lepší,“ popisuje největší úspěch kariéry.

„Kolikrát rozhodují maličkosti a štěstí. Stejně to může dopadnout i letos,“ přemítá pětatřicetiletá vytrvalkyně.

„Nic mě nebolí, a tak doufám, že mi to poběží. Ještě mě čekají poslední tréninky a pak už to přijde.“