"Sborná" zabrala a vybojovala na skoro domácí půdě ve Finsku čtvrté místo. Na páté pozici finišovali Rakušané.

Závod vypadal hodně nadějně. Michal Krčmář ani Jaroslav Soukup nenabrali ztrátu, ačkoliv druhý jmenovaný upadl a zlomil hůlku. Michal Šlesingr pak tým vytáhl do elitní trojky… Drama vrcholilo.

Poslední úsek bohužel nepřinesl medailovou euforii - Ondřej Moravec neunesl tíhu okamžiku. Při ležce třikrát minul terč a nejlepší týmy mu ihned ujely. Při stojce se mu pak zasekl náboj a ztratil i čtvrtou pozici.

"Můžeme být spokojeni, ale podle vývoje jsme mohli doufat v lepší výsledek," přiznal i šéftrenér Ondřej Rybář.

Krčmář a Soukup se drželi na čelních pozicích

Už úvod trochu sváděl k obavám. Krčmář se na šampionátu trápil - při jedné letošní štafetě navíc upadl. Tentokráte zářil. Díky dvěma čistým položkám udržel kontakt s nejlepšími.

Mnozí dobíjeli, on ne. A všichni jen sledovali marný boj Jevgenije Garaničeva, který hned zamířil na trestné kolo, olympijští vítězové proto překvapivě brzy vypadli ze hry o medaile.

Soukup vyrazil do druhého úseku na čtvrtém místě, ale hned v úvodu zlomil hůl, upadl a vedoucí trio Norsko, Francie, Německo mu ujelo. "Bouchnul jsem si lyži do hole, tu jsem zlomil a pak jsem se s tím chtěl trošku odrážet, ale jak byla hodně krátká, tak jsem si zamotal druhou hůl mezi nohy a spadl jsem," popsal.

Ztráta koncentrace? Ne. S jedním dobíjením se k elitě znovu přiblížil. Pochopitelně i zásluhou soupeřů. Třeba takový Tarjei Bö z Norska se na chvíli dokonce propadl až za Soukupa.

Svendsen vrátil Moravcovi porážku ze čtvrtka

Šlesingr přebíral štafetu v "chumlu" na sedmém místě se ztrátou osmnácti sekund, ovšem po první bezchybné střelbě už byl třetí s minimální ztrátou na norské a německé kvarteto. Své naděje naopak trochu podle očekávání pohřbila do té doby skvělá italská štafeta.

Důležitý moment? Stojka. Šlesingr začal rychle, dobře, ale pak minul. Dvakrát dobíjel, přesto díky rychlému běhu předával na třetím místě těsně za Nory.

Moravec tak dostal příležitost zopakovat si přímý souboj o stříbro s Emilem-Heglem Svendsenem ze čtvrtečního vytrvalostního závodu. Tentokrát však neměl svůj den. Vleže musel třikrát dobíjet, unikl sice trestnému kolu, ale Francouz Martin Fourcade zaváhání využil a odsunul ho z bronzového stupně. A pak jej pokořili i další.

Potkala ho i smůla. Po pádu do něj na střelnici strčil Svendsen. "Kopl mi do lyže, já v tu chvíli spouštěl ránu a mě to rozhodilo. To mě znervóznělo," uvedl.

Za bojovný výkon si zaslouží velkou pochvalu

"Ve štafetách se může stát cokoli. Průběh nasvědčoval tomu, že jsme na medaili měli, ale výsledek se počítá po čtvrtém úseku," řekl finišman Moravec. "Šesté místo je perfektní," uklidňoval ho Soukup.

A hlas z trenérské buňky? "Pokud se takhle bojuje o medaili do poslední chvíle, samozřejmě vždy mrzí, když se to nakonec nepovede. Ale za to, jak kluci bojovali, si zaslouží velkou pochvalu," dodal Rybář.

Němci - konkrétně Simon Schempp - vedení udrželi a napodobili své krajanky, které vyhrály v pátek. Norové se po čtyřech vítězstvích za sebou museli spokojit se stříbrem, Ole Einar Björndalen získal jubilejní čtyřicátou medaili ze světových šampionátů. Francouzi získali bronz a před nedělí tedy zůstávají nejúspěšnější výpravou.

Mistrovství světa v biatlonu Kontiolahti - štafeta 4x7,5 km muži:

1. Německo (Lesser, Böhm, Pfeiffer, Schempp) 1:13:49.5 (0 trestných kol + 3 dobíjení), 2. Norsko (Björndalen, T. Bö, J.Bö, Svendsen) -15,4 (0+6), 3. Francie (S. Fourcade, Béatrix, Maillet, M. Fourcade) -33,6 (0+4), 4. Rusko - 49,7 (1+6), 5. Rakousko -54,8 (1+4), 6. ČR (Krčmář, Soukup, Šlesingr, Moravec) -55,1 (0+6), 7. Švýcarsko -1:48,8 (0+7), 8. Slovinsko -1:49,2 (0+6), 9. Ukrajina -2:31,5 (0+3), 10. Bělorusko -2:34,7 (0+11).