Trenér Novák ale zároveň zdůraznil, že finance vždy použil na zajištění péče reprezentantů i mladších rychlobruslařů, kteří se soustředění účastnili.

"Svaz má v současné době prioritu v zajištění chodu olympijské sezony, především po stránce sportovně organizační," uvedli funkcionáři v čele s předsedkyní svazu Marcelou Bradovou.

Podle webu Seznam Zprávy jde ve sporu o částku 1,8 milionu korun, kterou svaz odmítá Novákovi proplatit kvůli podezření, že fakturoval nadsazené částky. Eskalace problému stála za zrušeným nedělním startem Martiny Sáblíkové v závodě na 1500 metrů na Světovém poháru v Calgary.

Martina Sáblíková
Změna pořadí závodů? Prostě si stoupnu na start a pojedu, nepanikaří Sáblíková

"Někteří členové svazu měli pochyby o výši určitých faktur za soustředění v italském Collalbu, které byly panem Novákem předloženy k vyúčtování a proplacení svazu. Na základě těchto pochybností byla rozhodnutím předsednictva svazu pověřena kontrolní komise k prošetření těchto vyúčtování, pan Novák byl vyzván k předložení dalších podkladů a k vysvětlení některých nejasností," uvedlo vedení svazu s tím, že prověřování nebylo dosud uzavřeno.

Novák: Veškeré doklady jsem poskytl

Novák v prohlášení napsal, že se rozhodně nejedná o tak vysokou částku, jak uvádějí média.

"Přefakturaci (nákladů) svaz odsouhlasil, následně je neuhradil kvůli nedostatku peněz na své straně. Kontrolní komise svazu zahájila jejich následnou kontrolu, což je plně v její působnosti. Nicméně bych zdůraznil, že dodatečná kontrola vyúčtování akce probíhá již bezmála rok a půl, veškeré požadované podklady jsem představitelům svazu poskytl a opakovaně jsem byl k dispozici pro jakékoliv otázky či doplnění," uvedl Novák s vysvětlením, že nejasnosti se týkají administrativního doložení akce.

Martina Sáblíková.
Bílá královna Ledecká či černá Sáblíková. Sportovci nafotili unikátní kalendář

Podle kouče, který je podepsaný pod všemi úspěchy Sáblíkové, byl vždy rozpočet soustředění koncipován tak, aby měli veškerý servis včetně ubytování a stravy zajištěný reprezentanti i mladší rychlobruslaři, kteří se s hvězdou dlouhých tratí připravovali.

"Mým cílem bylo, aby děti byly stoprocentně obstarány bez toho, že by na soustředění museli jakkoliv doplácet jejich rodiče. Náš sport je již takto poměrně náročný pro jeho členy i rodinné příslušníky. Drtivá část kvalitní přípravy probíhá v cizině, což mimochodem klade velké nároky na komunikaci se školami a dalšími oficiálními institucemi," uvedl Novák.

Načasování není náhoda

Připustil nicméně, že je možné, že vždy nepostupoval podle administrativních manuálů. "Což jsem v rámci svazu i několikrát připustil. Nicméně vždy jsem jednal výlučně ku prospěchu všech závodníků bez ohledu na věk a výkonnost, ku prospěchu celého rychlobruslení," pokračoval Novák a dodal: "Načasování celé záležitosti za mě není náhodné. Na konci roku mi končí smlouva a cítím tlaky uvnitř hnutí, aby mi kontrakt prodloužen nebyl."

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila třetí v závodě na 3000 metrů v Calgary.
Trápila jsem se, bylo to ubíjející. Teď se vracím zpět, říká bojovnice Sáblíková

Trojnásobná olympijská vítězka v neděli napsala na sociální sítě, že v průběhu čtvrtého dílu Světového poháru vyvrcholily interní svazové problémy.

"Je mi líto, že někteří lidé nerespektují fair play ani týmové hodnoty. Ke škodě nás všech a našeho krásného sportu. Pořád se s tím peru, před dalším vyjádřením ale chci vydechnout a vše si srovnat v hlavě," uvedla Sáblíková, která v pátek obsadila v Calgary třetí místo na 3000 m, ale z plánovaného startu na patnáctistovce se pak odhlásila.