A po medailových časech nepřišla zrovna povedená sezona. „Nenazval bych to však propadákem,“ zhodnotil uplynulý ročník bývalý závodník Roman Dostál.

Hlavní českou hvězdou letošní sezony byla jednoznačně Markéta Davidová. „Na takové talenty se nečeká jen u nás, ale v celém světě. Překvapilo mě, jak skočila do sezony. Udělala velký pokrok v běžecké části a vysokou úroveň si udržela celou dobu,“ prohlásil Dostál.

Především v závěru ročníku se však ukázaly rezervy ve střelbě. „I tam mě ale mile překvapila. Čekal jsem větší hledání, ale měla hodně střelecky vydařených výkonů. Určitě je třeba, aby se to stabilizovalo, ale to je práce na tři nebo čtyři roky,“ uvedl mistr světa z roku 2005.

Markéta Davidová závod
Davidová si v zimě vydělala přes 1,5 milionu. Předčila Sáblíkovou i Ledeckou

Jinak už se z českých biatlonistů nikdo výrazně neprosadil. Moravec podle Dostála doplatil na zdravotní problémy, natož pak Michal Šlesingr. Více se však rozhodně očekávalo od Michala Krčmáře. „Má potenciál, ale u něj je to o hlavě. Nechal se svázat, měl velká očekávání. Musí jít do závodů uvolněný, pak by u něj neměl být problém,“ okomentoval Dostál.InfografikaZdroj: Deník

Dojem na něj naopak udělal suverén zimy Johannes Bø. „Ohromně se posunul ve střelbě, i když třeba na MS měl nějaké výpadky. Dříve střílel hodně rychle, až na riziko. Teď má vypracovanější položky, ale zároveň nejsou pomalé,“ našel důvody Norovy nadvlády.

ZÁHADNÁ VÍTKOVÁ

Mezi ženami se naopak bojovalo až do samého konce sezony. „Oproti mužům to alespoň bylo zajímavější. Také ale jsou závodnice, které běžecky vládnou, například Hermannová,“ podotkl.

Dorothea Wiererová v závod s hromadným startem na 12,5 km žen v rámci Světového poháru v biatlonu.
Biatlonovou královnou je Wiererová. Davidová na závěr sezóny čtrnáctá

Největší otazníky u českého týmu měl nad výkony Veroniky Vítkové. „Byla pro mě záhadou. Nevím, jestli to bylo změnou tréninku, ale pokles v běžecké části byl ohromný. Ke konci se to začalo naštěstí zlepšovat,“ prohlásil bývalý závodník.

Změnám v tréninku by však dal jednoznačně čas. „Vždy říkám, že kdo nic nezkouší, nic nezkazí, ale také nic nezíská. Máme zkušený tým, který si jistě vezme ponaučení a najde správnou cestu. Věřím, že pak se úspěchy zas dostaví. Jen to nejde tak rychle,“ dodal Dostál.

Johannes Thingnes BÖ v závodu s hromadným startem na 15 km mužů v rámci Světového poháru v biatlonu.
Suverén Boe ovládl i poslední závod. Ve Světovém poháru posbíral všechny glóby