Dvaadvacetiletá Davidová se čtyřikrát dostala v individuálním závodu Světového poháru na stupně vítězů. Jednou zvítězila a dohromady se štafetami mohla na odměnách před zdaněním získat 63 500 eur, v přepočtu 1,633 milionu korun.

Ester Ledecká s křišťálovým glóbem pro vítězku Světového poháru.
Největší party je na svahu, prohlásila Ledecká po dalším triumfu

Zatímco Davidová absolvovala skoro 30 závodů, Samková jich na vrcholné úrovni jela šest, ale v každém stála na stupních vítězů. Stala se mistryní světa, přidala tři výhry v SP a má asi 64 800 švýcarských franků (1,483 milionu korun).

Za rekord zlatý prsten

Ani Sáblíkové nestačila jedna z nejúspěšnějších sezon v kariéře, aby se stala největším českým zimním "boháčem". A to se stala třikrát mistryní světa a podvanácté ovládla celkové hodnocení Světového poháru. Celkově si vydělala 62 300 dolarů (1,41 milionu korun), nejvyšší prémii (22 000 dolarů) získala trojnásobná olympijská vítězka za triumf na vícebojařském šampionátu.

Sáblíková v březnu třikrát překonala světový rekord, za což však žádný bonus nezískala. Pouze dostane od Mezinárodní bruslařské unie zlatý prsten.

Eva Samková
Eva Samková: Baví mě víc věcí. Nejen sport

Dvojnásobná olympijská vítězka Ledecká kombinovala snowboard a lyže. V paralelních disciplínách na snowboardu si i díky dvěma pohárovým výhrám přišla na 46 650 franků (1,068 korun) a na lyžích přidala 11 800 franků (266 000 korun).

Přes milion se dostal i Koudelka

Jediným mužem, který se v zimě dostal přes milion hrubého, je skokan na lyžích Roman Koudelka. Pátý muž Turné čtyř můstků a dvakrát čtvrtý v závodu SP si na konto připsal 52 300 franků, v přepočtu 1,197 milionu korun.

Veronika Vítková ve vytrvalostním závodě na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Vítková ve stíhačce třináctá. Kuzminová si na sklonku kariéry splnila velký sen

Pro většinu z nich by výše uvedené odměny na zajištění sezony nestačily. Reprezentanti berou platy v klubech resp. rezortech (Armádní sportovní centrum Dukla a Olymp Centrum sportu Ministerstva vnitra) a mají finance od sponzorů. Například roční rozpočet Ledecké manažeři vyčíslili na šest až sedm milionů korun.

Ten by z odměn naplnila americká lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová, která si vyjela 886 368 švýcarských franků, což je 20 milionů korun.

V biatlonu dostává odměny první patnáctka v závodu SP a nejlepších šest týmů ve štafetách. Ve snowboardcrossu i paralelních disciplínách se rozdělují odměny mezi šestnáctku, v lyžování a skocích si vydělá bodovaná třicítka. FIS stanovuje minimální výši odměn na závod, ale pořadatel má možnost objem zvýšit.

Krasobruslař Michal Březina.
Krasobruslař Březina udržel na MS osmé místo, titul obhájil Chen