V Novém Městě na Moravě změřilo své síly na běžkách v bílé stopě více než 130 žáků základních škol a víceletých gymnázií z celého regionu. Kromě hostitelského města se představily školy ze Svratky, Sněžného, Jimramova, Netína nebo také například z Brna.

Vysočina aréna tím udělala tečku za projektem Lyžuj lesy. U dětí sklidil úspěch. Pilotní ročník slavil u dětí úspěch. „Jsem ráda, že něco takového vzniklo, je to závod, který má smysl. Rozzářené oči dětí toho byly důkazem,“ řekla olympijská medailistka ze Sarajeva Dagmar Hromádková.

Většinu startovního pole tvořili neregistrovaní závodníci, někteří z nich stáli na lyžích vůbec poprvé. Nejmladším účastníkem závodu byl teprve čtyřletý Tomáš Prýgl. Těm, kteří neměli k dispozici vlastní lyže, nabídli pořadatelé ze Sportovního klubu Nové Město na Moravě bezplatné zapůjčení výbavy, ostatním pak pomohli s profesionální přípravou lyží.

Závodníci byli rozděleni do kategorií podle školních ročníků a také dle toho, zda už mají s běžeckým lyžováním zkušenosti. V obratnostním závodě je čekalo na trati hned několik stanovišť s různými překážkami, a děti se tak musely v co možná nejkratším čase vypořádat například s jízdou pozpátku, podlézáním, slalomem či přešlapovačkami.

„Pro všechny děti to byl úžasný zážitek, nebylo vůbec podstatné, kdo zvítězí. Mohly se projet na odborně namazaných lyžích po tratích, ve kterých závodí jejich sportovní vzory, které možná právě teď sledují na olympijských hrách v Koreji,“ pochvalovala si Hromádková.

Pilotní ročník seriálu Lyžuj lesy prošel čtyřmi regiony. Odstartoval na krušnohorském Božím Daru, pokračoval v šumavském Vimperku, severočeském Jablonci nad Nisou a definitivní tečku za ním udělalo Nové Město na Moravě. Čtyř obratnostních závodů se dohromady zúčastnilo více než 650 dětí ze základních škol a víceletých gymnázií.

„Jestli chceme běžecké lyžování rozvíjet, tak musíme ukázat, jak moc krásný je to sport, i těm dětem, které se s ním zatím neměly tu možnost seznámit,“ je přesvědčen mistr světa a olympijský medailista Martin Koukal, který aktuálně působí jako reprezentační trenér juniorů. „Uvidíme, jak s tím dále naloží, pevně věřím, že je to chytne a přihlásí se to některého klubu,“ dodal.   

Cílem projektu je přivést děti k běžeckému lyžování, důraz je přitom kladen právě na začínající a doposud neregistrované běžkaře. „Chtěli jsme dětem zábavnou a atraktivní formou představit svět běžeckého lyžování, a to se myslím povedlo. Pevně doufáme, že se tento projekt bude v nadcházejících letech rozvíjet,“ řekl sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Lukáš Sacher.