Skandál na mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu to potvrzuje víc než zřetelně. Policie ve středu během rozsáhlé razie zadržela pět lyžařů, mezi nimi i rakouské reprezentanty Maxe Hauka a Dominika Baldaufa. Ti už se spolu s Kazachem Alexejem Poltoraninem přiznali k dopingu. Ve vazbě včera zůstávala dvojice estonských závodníků.

Jedná se o ojedinělé hříšníky? „Jsou to svobodní dospělí lidé. Měli spoustu volného času, a tak dělali takové pitomosti,“ komentoval průšvih svých dvou krajanů šéf rakouských běžkařů Markus Gandler. Jenže řada indicií svědčí o tom, že se nejedná jen o „pitomosti“ několika pomýlenců.

Rakouský běžec na lyžích Dominik Baldauf je jedním z pěti zadržených sportovců v dopingové kauze
Lyžařská federace suspendovala dopingové hříšníky zadržené během šampionátu


Rakouská policie spolu s mnichovských státním zastupitelstvím je sice na informace skoupá, je ale zřejmé, že celá akce (s výstižným krycím názvem „Aderlass“, tedy „pouštění žilou“) má mnohem širší záběr.

Laboratoř v garáži

„Pro kluky je to teď hodně těžké, umím se vcítit do jejich kůže. Ale není pravda, že bych své kamarády prásknul,“ řekl po razii pro ORF rakouský běžkař Johannes Dürr, který měl sám pozitivní dopingový nález během zimní olympiády v Soči v roce 2014.

Rakouský běžec na lyžích Dominik Baldauf je jedním z pěti zadržených sportovců v dopingové kauze
Dopingový skandál na lyžích. Rakouský svaz chce vyloučit běžeckou sekci


Právě Dürrův případ není bez vlivu na současnou kauzu. Jak na tiskové konferenci v Innsbrucku uvedl Dieter Csefan z rakouské kriminálky, výpovědi někdejšího reprezentanta měly značný podíl na spuštění akce v Seefeldu. Jedná se prý o celou síť lidí, která je v dopingovém byznysu aktivní minimálně pět let. S tím souvisí zatčení dvou mužů v Erfurtu, kde měla skupina sídlit.


Jedním z nich je podle německých médií lékař Mark Schmidt, který byl odveden v želízkách přímo ze své laboratoře, kterou si zřídil v nenápadné garáži.


Atleti či házenkáři

Policie tam zajistila četné důkazy o tom, že docházelo ke krevnímu dopingu. Schmidt si prý budoval rozsáhlou „stáj“ sportovců, kterým nelegálními prostředky pomáhal ke zvýšení výkonnosti. Uvádí se, že se Schmidtem spolupracovalo až šedesát sportovců.

Kromě lyžařů i plavci, cyklisté, fotbalisté, házenkáři či atleti. Podle rakouských médií si lékař za svou odbornou pomoc účtoval v průměru pět tisíc eur za sezonu. Takový krevní doping (tzv. třetí generace EPO) měl být prakticky nezjistitelný.

V Rusku byly odhaleny a potrestány další dopingové případy u sportovců.
Policejní razie na mistrovství světa: Zadrželi sedm lidí, z toho pět sportovců


A pozor: jeho klientem byl i už zmíněný Dürr, který (jako jeden z mála) o své dopingové minulosti veřejně mluví. „Tvrdě jsem trénoval, ale bál jsem se, že nenaplním očekávání a neuživím rodinu. Proto jsem sáhl k dopingu,“ svěřil se Dürr nedávno. I díky podvádění se vyšvihl mezi elitu, na Tour de Ski v sezoně 2013/14 skončil třetí. „Při čtrnácti testech mi na nic nepřišli, až potom mě chytli,“ zavzpomínal.

Rakouský lyžařský svaz trvá na tom, že případní dopingoví hříšníci s ním nemají nic společného, sílí ale hlasy, že ve skutečnosti o tom museli vědět trenéři i funkcionáři. Trochu to připomíná šampionát ve finském Lahti v roce 2001, kdy bylo kvůli dopingu diskvalifikováno šest domácích běžkařů. Tehdejší skandál vedl ke zpřísnění kontrol. Co přinese kauza Seefeld?

Jarl Magnus Riiber
Sdruženář Riiber je poprvé mistrem světa, Portyk skončil osmadvacátý