Původně se nechtěl Jiří Hamza k dopingu vůbec vyjadřovat: „Já už to nechávám tady na Michalovi, už mě to nebaví,“ pohodil Hamza hlavou směrem k Michalu Šlesigrovi, jednomu z mluvčích nespokojených závodníků.

Nakonec se ale nechá přesvědčit ke krátkému komentáři momentální situace. „IBU je v tomhle stále nečinná,“ znovu si nebere servítky Hamza. „Vyměňujeme si zdvořilostní maily, ale nic se neděje! Nakonec mě ještě málem potrestali, i když nevím za co. Jako bych za tu kauzu mohl já,“ kroutí nechápavě hlavou.

Co mu vadí nejvíce? „Vedení federace jen čeká na vyjádření MOV. Tam je přitom takřka jasné, jak to dopadne. Startovat budou moci závodníci z Ruska, kteří se podrobují testování v zahraničí,“ myslí si Hamza. „On to přitom už není boj o podstatu dopingu, ale boj o právní kvalifikaci celého případu. Jak to správně právně uchopit. Že se to dělo, je přece jasné každému. Vždyť skoro každý den se odebírají další a další medaile,“ argumentuje Hamza.

Alibistický postoj IBU potvrzuje i jen velmi opatrné skládání termínovek Světového poháru. „Ještě v nedávné minulosti bylo zvykem, že jsme znali program svěťáků na čtyři roky dopředu. A IBU minulý týden s velkou slávou potvrdilo program na příští sezonu. Kde stejně žádný závod v Rusku být neměl,“ dodává předseda Českého biatlonového svazu.