„Na příštím zasedání prezidia budu požadovat vyloučení běžců na lyžích ze svazu. Sport, ve kterém neustále dochází k takovým případům, si nezaslouží naši podporu,“ řekl Schröcksnadel listu Krone. „Nebaví mě mít pořád strach, že někdo z nich zase udělá něco, za co budu muset nést následky,“ dodal sedmasedmdesátiletý šéf rakouského svazu.

Už nyní je jasné, že po sezoně ve funkci skončí šéf běžecké sekce Markus Gandler. Ten byl sportovním vedoucím běžců i při předchozích rakouských skandálech - policejní razii na olympijských hrách v roce 2006 v Turíně a dopingové aféře Johannese Dürra v Soči v roce 2014.

Hříšníci ze tří zemí

Schröcksnadel zdůraznil, že současný skandál se svazu netýká. „Nikdo z našich pracovníků s tím nemá nic společného. Když děti berou drogy, jako poslední se o tom dozvědí rodiče. Jednalo se o mezinárodní síť, jež byla naštěstí rozbita,“ uvedl.

Policie v rámci antidopingového zátahu zatkla devět lidí, sedm v Rakousku a dva v Německu. Ve vazbě skončilo pět sportovců: Rakušané Hauke a Baldauf, dva Estonci a jeden Kazach. Kazašský olympijský výbor oznámil, že zadrženým běžcem je dvojnásobný bronzový medailista z MS 2013 a čtyřnásobný olympionik Alexej Poltoranin. Zatčenými Estonci jsou po potvrzení národního svazu Karel Tammjärv a Andreas Veerpalu, syn dvojnásobného olympijského vítěze Andruse Veerpalu.

Doping je v Rakousku trestně postižitelný jen v případě, když k němu člověk napomáhá jinému. Běžcům nicméně teoreticky hrozí až tři roky vězení za podvod ve sportu. O tom, zda zůstanou ve vazbě, se musí rozhodnout nejpozději do pátečního poledne.