"O těch ranách vím a naštvalo mě, že šly vedle. Vítr jsem trošku cítila, ale nemyslím si, že to bylo něco, z čeho bych musela dát za dva," řekla České televizi. Na vítězku ztratila 43,9 sekundy. V popředí ji udržel jedenáctý běžecký čas. "Běželo se mi dobře. Musím poděkovat servisu, protože jsem měla lyže, na kterých se dá závodit," pochvalovala si.

Maskotem zimní olympiády v Pekingu je panda v ledovém obleku (vlevo) a lampionové dítě zase maskotem paralympiády.
Měsíc do olympijských her. Pekingu hrozí přehlídka skandálů

Druhý sprint za sebou vyhrála vedoucí žena seriálu Nor Marte Olsbuová Röiselandová. Jessica Jislová obsadila dvacátou příčku. Jislová na výbornou předvánoční formu navázala jen na střelnici. Tam byla bezchybná, ale běžecky se trápila, takže skončila s více než minutovou ztrátou na konci druhé desítky. "Jelo se mi hrozně špatně, tak jsem si řekla, že si nemůžu přidávat práci a ještě přidávat trestné kolo," hledala důvody precizní střelby. Pořád se ještě nezbavila únavy z Le Grand-Bornand, kde se blýskla mimo jiné životním pátým místem v závodě s hromadným startem.

Krčmáře mrzela pátá rána

Žádná další Češka nebodovala. Do nedělního stíhacího závodu se vedle Davidové s Jislovou kvalifikovala už jen Eva Puskarčíková, která se dvěma chybami ztratila více než dvě minuty a obsadila 55. příčku. Lucie Charvátová musela měnit lyže, protože vyjela na tréninkových, a po čtyřech trestných kolech obsadila 76. příčku. Tereza Vinklárková byla pětadevadesátá.

V mužském závodě skončil Michal Krčmář třicátý. Zvítězil Rus Alexandr Loginov, který si připsal čtvrtý triumf v SP v kariéře. Krčmář při první položce čekal před druhou ranou, než pomine poryv větru. Vyplatilo se mu to. Vyčistil všechny terče, zatímco rychleji střílející favorit Johannes Thingnes Bö netrefil tři a pokazil si závod. Navzdory druhému nejrychlejšímu běhu skončil s celkově pěti chybami až osmadvacátý. I Krčmář pak vestoje dvakrát minul. "Mrzí mě ta pátá rána, tam jsem ji měl spíš odložit. Mohl jsem si s tím poradit líp," litoval. Nakonec uzavřel třetí desítku.

Biatlonistka Markéta Davidová předvádí nevyrovnané výkony.
Výkyvy světové šampionky. Davidová ukazuje dvě tváře. Musí vydržet, ví Nor

Bodoval ještě Adam Václavík, jenž po třech trestných kolech obsadil 36. příčku, což je jeho nejlepší výsledek v olympijské sezoně. Do nedělního stíhacího závodu rovněž postoupil ze 42. místa Jakub Štvrtecký. Na střelnici si vedl z českých reprezentantů nejlépe Vítězslav Hornig, který udělal jen jednu chybu, ale vinou podprůměrného běhu i tak obsadil až 83. příčku. Ještě o deset míst za ním byl se třemi chybami Milan Žemlička.

V sobotu se v Oberhofu uskuteční smíšená štafeta a závod smíšených dvojic.