Francouzský biatlonista Émilien Jacquelin se pustil na tenký led. Dvojnásobný stříbrný medailista z olympiády se v rozhovoru pro deník L'Equipe vyjádřil k doporučení Mezinárodního olympijského výboru otevřít dveře ruským a běloruským sportovcům. A svým výrokem mnohé šokoval. Čtyřnásobný světový šampion je i přes trvající válečný konflikt na Ukrajině pro jejich návrat.

Předseda Českého olympijského výboru Miroslav Kejval.
Rusové na olympiádě v Paříži? Neumíme si to představit, varují sponzoři

„Mluvil jsem s několika ruskými sportovci a vím, že situace je pro ně velmi frustrující. Nemají s konfliktem nic společného. Ze sportovního hlediska mě absence Rusů a Bělorusů mrzí. Bez těchto dvou předních národů je biatlon méně atraktivní,“ svěřil se Jacquelin.

„Sport má podporovat mír a sbližovat lidi. Proto se v této souvislosti domnívám, že by bylo dobré umožnit sportovcům účast na olympijských hrách v Paříži 2024. To ukáže, že svět sportu je jednotný, že jsme nad konflikty. Hodnoty olympismu se nemění,“ nechal se slyšet.

Pro návrat Rusů je i slavný Fourcade

Sedmadvacetiletý Francouz přitom zaujímá opačný postoj, než většina biatlonových zemí včetně Česka. Svým tvrzením jde i proti názoru mezinárodní biatlonové unie IBU.

Šéf MOV Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin
Naštval Rusy i Západ. Olympijský šéf Bach pod palbou: Životy pro něj nejsou nic

Jacquelin ovšem není prvním Francouzem, který se vyslovil pro návrat Rusů na světovou scénu. Před ním to udělala dokonce biatlonová ikona Martin Fourcade.

„Měli bychom zvážit možnost návratu ruských a běloruských sportovců do soutěží. Velmi bych se styděl, kdyby se má vlast rozhodla zabránit jim soutěžit. Nechápu, jak můžeme hostit svět bez ruských a běloruských sportovců,“ citoval pětinásobného olympijského vítěze podle NRK web Inside the Games. „Celou svou kariéru jsem bojoval s Ruskem v otázkách dopingu. Nedám nikomu příležitost, aby mě obviňoval z proruského postoje.“

Mezinárodní biatlonová unie vede s ruskou stranou dialog, ovšem sankce se nechystá zrušit. „My jako mezinárodní federace máme stanovisko k účasti ruských a běloruských biatlonistů neměnné a rozhodně se v nejbližší době měnit nebude,“ řekl Deníku během únorového mistrovství světa v Oberhofu český šéf Jiří Hamza, který je zároveň viceprezidentem IBU.

Dominik Hašek
Rusko na OH? Ať závodí na Sibiři. Osobnosti jsou pro sankce, ale proti bojkotu

Ruský trenér Sergej Belozerov si zase stěžuje má vyhraněný protiruský postoj vedení IBU. „V IBU je všechno proti nám, dokonce je děsivé se tam objevit. Švéd tam velí a Švédové nás "milují". Navíc je tam Čech Jiří Hamza, který má v hlavě rok 1968,“ připoměl ruskou okupaci Československa.

Nic tak zatím nenasvědčuje návratu ruských a běloruských biatlonistů na mezinárodní scénu.