Sáblíkové chybělo jen 41 setin k bronzu na 1500 m

Astana -Karolína Erbanová skončila v závodu na 500 metrů desátá a zaostala jen o jedno místo za svým životním maximem z pátečního startu.

26.11.2011

Karolína ErbanováFoto: Archiv

Pouze o 41 setin sekundy unikly rychlobruslařce Martině Sáblíkové na Světovém poháru v Astaně stupně vítězů v závodu na 1500 m. Specialistka na delší tratě dnes obsadila ve své doplňkové disciplíně čtvrté místo a výrazně vylepšila dvanáctou příčku, na které skončila na této trati před týdnem v Čeljabinsku.

Po pátečním vítězství na trojce, kterou ovládla i podruhé v sezoně, dnes Sáblíková jednoznačně ovládla čtvrtou rozjížďku s Julií Skokovovou. Rusku porazila o více než sekundu a usadila se v čele. Její čas překonala až v sedmé jízdě o 64 setin německá veteránka Claudia Pechsteinová, která s českou olympijskou vítězkou v pátek těsně prohrála.

Vítězství na patnáctistovce nakonec vybojovala v závěrečném rozjížďce Kanaďanka Christine Nesbittová, která byla o 1,31 sekundy rychlejší než Sáblíková. Druhá skončila opět Pechsteinová, které znovu unikl první triumf po vypršení dvouletého trestu za porušení antidopingových pravidel. Třetí byla Nizozemka Ireen Wüstová, jež nezopakovala prvenství z Čeljabinsku.

Celkového hodnocení SP na 1500 metrů vede Nesbittová se 180 body. Sáblíková, která i na této trati už vybojovala několika medailových umístění, je šestá (81 bodů).

Erbanová se v Astaně opět vešla do desítky

Karolína Erbanová skončila v závodu na 500 metrů desátá a zaostala jen o jedno místo za svým životním maximem z pátečního startu. Časem 38,55 sekundy devatenáctiletá česká reprezentantka navlas zopakovala svůj den starý výkon.

Své první vítězství v sezoně, ale již 59. triumf v kariéře vybojovala Němka Jenny Wolfová. Pětinásobná mistryně světa dosáhla času 37,98 sekundy stejně jako olympijská vítězka Korejka I Sang-Hwa, která útočila na druhé prvenství za sebou. Ve prospěch Wolfové rozhodla jedna tisícina sekundy.

V průběžném pořadí seriálu je pořadí opačné, I Sang-Hwa vede o 20 bodů před Wolfovou. Erbanová, která v Astaně poprvé v sezoně jela v divizi A, se posunula na jedenáctou příčku a jen dva body ji dělí od první desítky.

V divizi B si zajela pětistovku tréninkově i Sáblíková a byla předposlední.

Světový pohár v rychlobruslení v Astaně

Muži,500 m: 1. Smeekens (Niz.) 35,05, 2. Mo Te-pom (Korea) 35,06, 3. Fredricks (USA) 35,19.

Pořadí SP (po 4 z 12 závodů): 1. Mo Te-pom 285 b., 2. Smeekens 246, 3. Kato (Jap.) 213.

5000 m: 1. Kramer 6:13,83, 2. Bergsma (oba Niz.) 6:15,40, 3. Contin (Fr.) 6:17,43, …v divizi B: 18. Haselberger (ČR) 6:42,17.

Pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Kramer 180, 2. Bergsma 180, 3. Contin 120.

Ženy,500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,98, 2. I Sang-Hwa (Korea) 37,98, 3. Kodairaová (Jap.) 37,99, …10. Erbanová (ČR) 38,55, v divizi B: 11. Sáblíková (ČR) 41,17.

Pořadí SP (po 4 z 12 závodů): 1. I Sang-Hwa 310, 2. Wolfová 290, 3. Oenemaová (Niz.) 250, …11. Erbanová 96.

1500 m: 1. Nesbittová (Kan.) 1:56,10, 2. Pechsteinová (Něm.) 1:56,77, 3. Wüstová (Niz.) 1:57,00, 4. Sáblíková (ČR) 1:57,41.

Pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Nesbittová 180, 2. Wüstová 170, 3. Pechsteinová 116, …6. Sáblíková 81, 29. Erbanová 4.