Téměř rok byly snowboardistky v klidu, bez zraněné Ester Ledecké měly jistotu, že si pokaždé mezi sebe rozdělí medaile. Teď už ale mají zase utrum. Fenomenální Češka je zpátky a hned při svém návratu málem ovládla závod v Rogle. Ledecká vyhrála kvalifikaci a pak i tři vyřazovací jízdy. Došla až do finále, kde těsně nestačila na Rakušanku Sabine Schöffmannovou. Rozdíl byl pět setin.

Jiní by po takovém comebacku slavili, Ledecká je ale perfekcionistka. „Představovala jsem si to jinak. Představovala jsem si, že tu poslední jízdu vyhraju,“ svěřila se.

Ester Ledecká.
Ledeckou čeká bezmála po roce první závod. Těším se jako malá, říká

Ledecká musela s poraněnou klíční kostí na dvě operace a přišla o světový šampionát na lyžích i na snowboardu. Závod v Rogle byl pro ni v této disciplíně prvním startem od loňských zimních olympijských her v Pekingu, kde obhájila zlato z Pchjongčchangu 2018.

„Těším se jako malá a ještě jednou děkuju všem doktorům a fyzioterapeutům, kteří mě vrátili tam, kam patřím, na zasněžený kopce. Můj svět už se konečně začíná točit zase tím správným směrem,“ vykládala před návratem Ester Ledecká, která naposledy závodila loni 17. března na lyžích.

Spanilá jízda skončila ve finále

Nadšení se na její jízdě projevilo. Ledecká o půl sekundy vyhrála kvalifikaci a na cestě do finále měla problémy jen ve čtvrtfinále, v němž po chybě v závěru porazila pouze o 22 setin Rakušanku Ramonu Theresii Hofmeisterovou.

V semifinále Ledecká deklasovala Italku Lucii Dalmassovou bezmála o dvě a půl sekundy. Až ve finále našla jedinou přemožitelku. Sedmadvacetiletá Češka si zvolila rychlejší modrou dráhu a na prvním mezičase vedla, ale Schöffmannová pak riskantní jízdou zaútočila a připravila Ledeckou o šestý triumf v Rogle.

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová
Shiffrinová se zapsala do dějin. Američanka překonala Stenmarkův rekord

„Všechny holky v té šestnáctce jezdí výborně, a jakmile se dostanou do těch heatů, tak potom není radno nikoho podcenit. Snažila jsem se jet vždycky nejlíp, jak jsem uměla. Myslím si, že všechny ty holky jsou rychlé. Já jsem na ně snad připravená a budu, doufám, i líp,“ věřila Ledecká.

Olympijská šampionka v této disciplíně z let 2018 a 2022 Ledecká se ještě chystá na sobotní závěrečný individuální závod SP v Berchtesgadenu, kde se pojede paralelní slalom.

Ledecká málem napodobila Evu Adamczykovou. Česká reprezentantka rok a čtvrt po zlomeninách obou nohou u kotníků ovládla šampionát ve snowboardcrossu v Bakuriani a se stala podruhé mistryní světa.