Definitivně byly přesunuty oba úvodní závody Světového poháru. Montafon byl posunut na 14. 16. ledna 2021, Cervinie by se mohla konat v březnu. Další závod SP ve Francii byl zrušen.

Nejzásadnější novinka? Čínští pořadatelé odvolali mistrovství světa ve snowboardingu. Ano, generálka na trati, kde se má v únoru 2022 jet o olympijské medaile, nebude.

„Je to nepříjemná zpráva, ale nic s tím nenaděláme. Věřím, že se federaci povede sehnat náhradního pořadatele. Mistrovství světa je rok před olympiádou jedním z klíčových závodů,“ hlásila neradostně dvojnásobná olympijská medailistka.

Chmury čišely i z jejího kouče Marka Jelínka. „Je to mrzuté, ale uděláme maximum, abychom se na Peking připravili na jiných tratích. Není to ideální, ale musíme se s tím poprat,“ poznamenal kouč, který však měl tušení, že je MS v ohrožení.

Finanční situace 

„Pokud ho Číňani neudělají, bude to velký podraz,“ říkal ještě před verdiktem. „Důvodem podle mého názoru nebude pandemie, ale finanční situace. Oni totiž zrušením ušetří a díky covidu budou mít výjimku od povinnosti test event pořádat.“

Jedná se o trend, který v posledních týdnech Říše středu praktikuje.

Čína totiž vyžaduje od všech cizinců dvoutýdenní karanténu, což je prakticky vylučuje z účasti na tamních akcích. Kromě zmíněného MS byly zrušeny i Světové poháry v alpském lyžování, odvolány byly i akce skokanů, sdruženářů i běžců.

Problém spočívá i v tom, že pro Samkovou je MS po olympiádě druhým nejdůležitějším závodem. „Podle výsledků jsme z velké části financováni,“ upozornil kouč. „Věřme, že se u nás doma vymyslí rozumné kvóty na přerozdělování peněz, ve kterých bude brán ohled na to, že se akce neuskutečnila, a my tak přišli o možnost dosáhnout na úspěch.“

Ledecká: Ještě mám jedno MS v záloze

Zrušení mistrovství světa na prknech v Číně se dotýká i hvězdy paralelních disciplín a stále se lepšící sjezdařky Ester Ledecké.

Celou situaci ale bere se sobě vlastním nadhledem. „Aspoň vidíte, jak je fajn dělat víc sportů. Na rozdíl od ostatních snowboarďáků mám ještě jedno mistrovství světa v záloze,“ usmívala se oboj-živelnice, kterou čeká lyžařský světový šampionát v italské Cortině d´Ampezzo.

„Neděje se nic, kvůli čemu bychom měli začít zmatkovat. Holt pojedeme do Číny jindy,“ vzkázala ze Svatého Mořice, kde měla o víkendu startovat ve dvou super-G, ale kvůli hustému sněžení a nárazovému větru byly oba závody ve Švýcarsku odvolány.

Zatímco Ledecká si areál pro zimní olympijské hry 2022 vyzkoušela loni v únoru při Světovém poháru, snowboard-crossařka Samková se tam zatím nedostala.