Divákům děkoval také strůjce „novoměstského zázraku" a šéf českého biatlonu Jiří Hamza: „Zasloužili se o výbornou atmosféru závodů. Řekl bych až neuvěřitelnou."

Pohádkou byla už návštěvnost závodů. Od více než pětadvaceti tisíc fandů ve čtvrtek po víkendových šedesát devět tisíc. Suma sumárum: na stadion, tribuny podél trati i na volně přístupná místa v lesních pasážích přišlo rekordních 123 500 fanoušků! „To je naprostý strop. Opravdu už se sem víc fanoušků nevleze," přiznal Hamza.

Jako výzvu k dalším investicím to však nebere. „Stavět další nové tribuny je nesmysl. On ten boom nebude trvat věčně," dodává rozvážně tuzemský biatlonový velitel.

Jedinou kaňkou bylo sobotní nesportovní chování části diváků vůči vedoucí ženě Světového poháru Lauře Dahlmeierové.

„V takovém množství diváků se tomu asi nevyhneme," pokrčil rameny Hamza. „Vím, že na biatlonu není zvykem na soupeře pískat, ale nemyslím si, že by to bylo nějak extrémní." Méně smířlivá byla Gabriela Koukalová: „Je to znak neúcty k soupeři."

ČTĚTE TAKÉ: Euforie je slabé slovo, souhlasila Koukalová po výhře na Vysočině

Chávala ze všech stran

Jinak si však závodníci novoměstské reálie pochvalovali. Nechme ještě jednou promluvit Fourcada: „V Novém Městě panovala naprosto úžasná divácká atmosféra. Bylo ohromně těžké v ní závodit, místy to bylo až svazující, protože jsem moc stál o to právě tady vyhrát."

Radost z výhry suverénní Francouz demonstroval v sobotní stíhačce po své poslední střelbě, kdy divákům při odjezdu ze střelnice rozpustile zamával.

Chválu slýchal při setkáních i Jiří Hamza od ostatních výprav. „Ale když pak dojde na jednáních na diplomatické věci, jde to vše zase stranou," pousmál se Hamza. „Pro biatlon je ale ohromně důležité, že může vyslat do světa zprávu, že o tento sport je zájem."

To bezesporu je. A určitě zase bude.

ČTĚTE TAKÉ: