„Pokud některé testované lyže nesplňují nové požadavky, je to hodnocené jako technologický doping. Přístroj ukáže, jestli jsou na skluznici stopy fluoru. Lyže se testují před startem i po závodě. Museli si na to zvyknout hlavně servismani, ale jak se toho všichni báli, tak to funguje. Nějaký zásadní problém v tom nevidím,“ říkal Deníku Lukáš Bauer, bývalý slavný běžec na lyžích a nyní trenér polské reprezentace.

České biatlonisty potrápily ve smíšené štafetě lyže. Na snímku Markéta Davidová
Pomalé běžky? Nezaspali jsme, ale vývoj trvá, říká o voscích bez fluoru Rybář

Potvrdily se prognózy, že lyžaři budou s vosky bez fluoru výrazně pomalejší?
Říkalo se, že deset kilometrů se pojede o dvě minuty pomaleji. Pravdou je, že na tvrdém povrchu se výhoda fluoru tolik neprojevuje. Při vyšších teplotách a na špinavém sněhu se však může rozdíl zvětšit.

Došlo k případům, kdy byl fluor na skluznicích zjištěný?
Řada závodníků se vrací k lyžím z předchozích sezon, které byly dlouhodobě mazané fluorovými vosky. Ze skluznice, což je pórovitý materiál, se jen tak neodstraní. Fluor se dostane hluboko do konstrukce lyže, takže se čas od času na povrchu objeví a může být zachycený při kontrolách. Výrobci vosků nás instruovali, jak skluznice preventivně čistit, aby se vyplavil, a lyže prošly měřením.

Světový pohár je jen špičkou ledovce

Je při testech nastavená určitá hodnota, jaké se množství fluoru toleruje?
To vidí jen technik u kontrolního zařízení. Pokud lyže neprojde, následuje kontrolní měření na dalším přístroji, a když je hodnota znovu vysoká, přijde diskvalifikace. Jestli to je před závodem, nepustí lyžaře na start, pakliže k tomu dojde po projetí cílem, bere se v úvahu i možnost, že se fluor mohl na skluznici dostat od turistů, kteří ve stopě jezdili v předchozích dnech a mazali si lyže starými vosky, což jim nikdo nemůže zakázat.

Ke kolika diskvalifikacím na úrovní Světového poháru došlo?
Stalo se to asi ve čtyřech případech. Nejedná se ale o vědomé užití zakázaných vosků. Jde spíš o chyby, kdy servisman použil na čištění starý kartáč nebo se skluznice kontaminovaly z vaku, kde fluor ulpěl z minulé sezony. Polovina případů se stala kvůli tomu, že lyže nebyly před startem odevzdány ke kontrole včas. Celkově se jedná o zanedbatelné množství z počtu kontrol. Myslím, že z toho měli všichni větší strach, než ve skutečnosti ukázala praxe. Ale nařízení musíme respektovat.

Podle Ondřeje Rybáře není možné vosky bez fluoru jednoduše nahradit do druhého dne
Vosky na lyže bez fluoru? Šetrné k přírodě, ale náročné pro sportovce a drahé

V jakých závodech se testovací zařízení používá?
Světový pohár je jen špičkou ledovce. Přístroje jsou drahé. Moc národních svazů si je nemůže dovolit. Často je v zemi jeden, který ale musí být k dispozici pro všechny lyžařské disciplíny. A tak na různých menších regionálních závodech nebo i kvalifikacích mládeže na mezinárodní akce se fluor nekontroluje.