Z šedivé oblohy ve středisku Sportgastein padala jedna vločka za druhou. "Bude to dřina," shodovali se čeští reprezentanti, když se zadívali do dálky. Organizátoři pro ně po sobotním prologu připravili okruh podél malé říčky Weißenbach. Stopa však rychle zapadala sněhem.

Výhodu měli závodníci, kteří jeli vzadu v balíku. A také že se závod mužů - na rozdíl od žen - moc neroztrhal. Dvacet elitních borců se v cíli vešlo do jedné minuty. Čas vítěze? Vzhledem k podmínkám velice slušný - 1:34:32.

Z triumfu, šampaňského a dárků se radoval Emil Persson. Švéd potvrdil, že i v této sezoně se s ním musí počítat. "Chtěl bych vylepšít loňský rok," řekl v televizním rozhovoru. Loni byl celkově druhý… Hvězdný Petter Northug z Norska byl v Bad Gasteinu rád za 26. místo.

Českým reprezentantům se tolik nevedlo. Fabián Štoček skončil 41., hned za ním dojel Jan Šrail. 

Ski Classics v Bad Gasteinu: nejlepším českým závodníkem v prologu byl Jiří Pliska (vlevo)
Ski Classics v Bad Gasteinu: Jakš táhl parťáky, Northug vyhlížel Colognu

"Bylo to dobré," usmál se Stanislav Řezáč, legenda laufařského světa. Tolik ho netrápilo, když zjistil, že obsadil 56. místo. Závod bral spíš jako přípravu. "Mám motivaci trénovat," dodal někdejší vítěz ankety Král bílé stopy, jemuž bude na jaře padesát let.

Závod žen ovládla Ida Dahlová, Perssonova krajanka ze Švédska. Fanoušci běžeckého lyžování ji už dobře znají, loni vyhrála třeba Jizerskou padesátku.

Česká vlaječka vlála nejvýše díky Sandře Schützové. Zástupkyni týmu Vltava Fund Ski Team uniklo umístění v nejlepší desítce - skončila jedenáctá. Na vítězku však ztratila více než tři minuty. Karolína Grohová obsadila sedmnáctou příčku.