Ilia Malinin sice nedokázal na mistrovství Spojených států v San Jose předvést svůj jedinečný čtverný skok (poprvé na soutěži se s ním vytáhl loni v sedmnácti letech), při pokusu o exel upadl, přesto mu jeho výkon vynesl vysněnou zlatou medaili a poprvé se stal americkým šampionem.

„Cílem bylo získat titul,“ vyprávěl novinářům Malinin, který si uvědomuje, že na sobě musí ještě pracovat. „Stále se učím a tohle je pro mě další zkušenost. Baví mě soutěžit, protože díky tomu najdete něco, v čem nejste dobří, a dáte si tu práci a postupem času to bude lepší.“

Fenomenální krasobruslař je nejmladším vítězem mistrovství USA od roku 2017, tehdy sedmnáctiletý Nathan Chen získal svůj první ze šesti národních titulů.

Ruský triumf v USA

Víkendový triumf Malinina hodně rezonoval za oceánem, konkrétně v Rusku. Ruští sportovci mají kvůli Putinově válce na Ukrajině stále zakázáno startovat pod hlavičkou Mezinárodní bruslařská federace (ISU), a tak ruská média využila šanci a alespoň si přisvojila zásluhy krasobruslařů s ruskými kořeny na americkém šampionátu. „Ruský triumf v USA!“ hlásal hrdě titulek ruského webu Sport Express. „Vyhrál ten, kdo měl vyhrát, Rus Ilia Malinin.“

Jen na vysvětlenou. Malinin je Američan, narodil se ve Fairfaxu ve Virginii. Je však synem sovětských emigrantů Tatiany Malininové a Romana Skorniakova. Rusové ho tak berou za svého. „Přestože závodí za Spojené státy a je právem považován za produkt amerického krasobruslařského systému, jeho rodiče jsou prominentní sovětští krasobruslaři,“ zmiňuje Sport Express.

Mimochodem, Malinin, který získal krasobruslařské geny po svých rodičích, má příjmení po matce, aby se jeho jméno Američanům snadněji vyslovovalo. On sám pak plynule mluví rusky.

Ruští Američané

Juniorský mistr světa, který jako jediný na světě předvádí unikátní čtverné kombinace, nebyl na americkém mistrovství jediným krasobruslařem s ruskými kořeny v popředí. Bronz bral Andrew Torgashev, který se narodil v Americe ruským rodičům a jeho otec Artem je juniorským vicemistrem světa ve dvojicích z roku 1987. Čtvrtý pak skončil další ruský Američan Maxim Naumov.

„Malinin a ruská společnost tento šampionát vytáhli téměř sami,“ chlubí se teď v Rusku. „Ruské dynastie převzaly americké krasobruslení.“ 

Nic jiného teď Rusům vlastně ani nezbývá. Jejich národní šampionát totiž nikoho ve světě kvůli válce nezajímá, přestože mají nejlepší krasobruslaře, a tak na sebe zkrátka musejí nějak upozornit.