Co s tím? Na zlepšení se prý tvrdě pracuje, i když zatím žádný pokrok není vidět. Výsledky nepřijdou hned. Fanoušci dříve úspěšné disciplíny si na ně musí počkat, tvrdí vedení českého skoku.

Nebyl to pěkný pohled, když z úterní kvalifikace v Bischofshofenu nepostoupil ani jeden Čech. Čestmír Kožíšek skončil jako první pod čarou, Viktor Polášek byl z 55 skokanů na startu úplně poslední.

Polský skokan na lyžích Kamil Stoch (nahoře) se raduje ze svého celkového vítězství na Turné čtyř můstků na ramenou svých krajanů Dawida Kubackého (vlevo) a Piotra Żyly.
Třetí triumf. Turné čtyř můstků ovládl polský skokan Stoch

Reprezentace se po závodech v německé části Turné scvrkla na duo, jelikož Roman Koudelka odjel s bolavým kolenem domů.

Jandovi je smutno

„Samozřejmě je mi z toho smutno,“ přiznává předseda Úseku skoku na lyžích Jakub Janda, který je posledním českým skokanem, který se dokázal výrazně prosadit v mezinárodní konkurenci.

Bývalý skokan na lyžích a nyní poslanec Jakub Janda.Zdroj: Deník / Cvrčková KláraMimo jiné Turné v roce 2006 vyhrál. „Nechceme a nebudeme hledat výmluvy. Výkony hodnotím negativně,“ pokračuje. 

„Bohužel je to i důsledek toho, že nám chybějí kvalitní můstky. Ale klukům věřím, i od této generace si slibujeme, že bude úspěšná.“

Pozici reprezentačního kouče Františka Vaculíka prý poslední výsledky neohrožují. „Do role trenéra A-týmu se posunul loni v létě. Začal budovat tým, předělávat techniku i pojetí skoku. Věděli jsme, že je to dlouhá cesta, i když jsme trochu doufali, že by se výsledky mohly objevit už nyní. Trenér má naši podporu, a i když máme před sebou mistrovství světa, míříme na dlouhodobější cíle,“ míní Janda.

Filip Sakala
S tátou se rovnat nemůže. Filip Sakala zatím oporou reprezentace není

Realita české špičky je však neradostná. „Máme jednoho skokana, který je schopný bojovat o přední pozice. Ten je ale po zranění a v rekonvalescenci. Výkonnost dalších čtyř odpovídá úrovní kvalifikaci na světový pohár. Momentálně ovšem pracují na technických změnách, které nejdou tak rychle, jak bychom si přáli,“ vysvětluje.

„Potřebujeme se ale také dívat do vzdálenější budoucnosti. To znamená zaměřit se na mládež, ale i na dětskou základnu. Připravujeme nové systémové pojetí a doufáme, že ho bude možné použít od druhé poloviny roku. Klíčovým faktorem jsou pochopitelně chybějící můstky pro dospělé i děti,“ popisuje situaci.

Zavazující tradice

Dvojice Kožíšek – Polášek bude o víkendu skákat ve SP v německém Titisee-Neustadtu, Filip Sakala a Vojtěch Štursa se představí na Kontinentálním poháru v Zakopaném. 

„Tým v tuto chvíli potřebuje minimálně 15–20 tréninkových skoků, což obnáší dva dny. To by pomohlo odstranit nedostatky. Bohužel nemáme velký zimní můstek, dočasné zprovoznění harrachovského K-90 je malou náplastí,“ konstatuje. 

Michal Krčmář
Nepříjemnost pro český biatlon. Krčmář a Václavík měli pozitivní test na covid

„Se závodníky jsem v kontaktu a dobře vím, jak je aktuální situace trápí. Na všech vidím touhu zlepšit se,“ říká.

„Víme, jakou ohromnou tradici náš sport má. Rádi bychom na ni navázali. Nyní ale procházíme totální přestavbou a nastavováním systému, a to potřebuje čas. Věřím, že pokud i v ne zcela jednoduchých časech vydržíme, dlouhodobá práce se projeví,“ doufá Janda.

Povede se český skok vrátit na výsluní?

Koudelku zastavila nemoc. Trénink v Harrachově odkládá

Roky byl tahounem reprezentace. Jeho úspěchy obvykle přikrývaly slabší výkony kolegů. Před touto sezonou se ale Roman Koudelka zranil, a i když zkoušel skákat před Vánoci i na Turné čtyř můstků, zdraví mu nedovolilo předvést, co umí.

„Na Turné jsem si jel spíš velký můstek vyzkoušet. Potvrdilo se, že koleno ještě nebylo v pořádku. Cítil jsem ho při dopadech a brzdění,“ řekl Deníku.

Roman Koudelka. Skoky na lyžích - střední můstek. Alpensia Ski Jump Centre. Pchjongčchang.Zdroj: ČOV/Pavel LebedaPodle doktora Marcela Staši, který o Koudelku pečuje, jsou vazy v pořádku, jen se mu udělal otok u kosti, a to potřebuje klid. „Proto jsem se rozhodl po kvalifikaci v Garmisch-Partenkirchenu odjet domů, abych si odpočinul a své snažení směřoval k únorovému mistrovství světa.“

Klid se projevil a trojnásobný olympionik už chtěl odjet do Harrachova, aby vyzkoušel zprovozněný můstek K-90.

„Jenže jsem pro změnu onemocněl a musím to ještě o pár dní odložit. Není to ale žádný covid, jedná se o běžné onemocnění. Tělo si asi řeklo, že je potřeba ještě pár dní vydržet,“ usmíval se jednatřicetiletý závodník.

Česká reprezentantka Kateřina Razýmová
Brutální výstup na Alpe Cermis. Razýmová: Tahle etapa bolí od začátku do konce

Skákat už ale potřebuje. „Bolest necítím. Musím dohnat manko způsobené zraněním. Když se mi povede v Harrachově udělat pět tréninků a pak odjet někam na větší můstek, dalo by se přemýšlet, kdy se vrátit do světového poháru,“ naznačil skokan z Lomnice nad Popelkou.