Sáblíková sice letos uvažovala o odchodu do sportovního důchodu. Přece jen zdraví a tělu neporučíš. Nakonec ale zvítězilo srdce nezdolné bojovnice. Světová ikona se rozhodla pokračovat, a dokonce si vytyčila dlouhodobý cíl. „Chtěla bych vydržet závodit až do olympiády 2026,“ překvapila Sáblíková před startem letošní sezony.

„Věřím, že vydržím. Takže další sezony nebudu brát až tak vážně. I když kdo mě zná, tak asi ví, že to není úplně pravda. Ale nebudu se nijak stresovat,“ culila se.

Martina Sáblíková s bronzovou medailí po návratu ze zimní olympiády v Pekingu.
Nezničitelná hvězda. Rychlobruslařka Sáblíková plánuje celý olympijský cyklus

Sáblíková v létě změnila nože na bruslích a její přípravu ovlivnily i zdravotní problémy, když upadla při běhu a způsobila si tržnou ránu pod kolenem. I proto před odletem na sever Evropy neměla velká očekávání. „Uvidíme, jak na tom budu v porovnání se soupeřkami,“ krčila rameny.

No a ukázalo se, že to není vůbec špatné. Sáblíková na rychlosti příliš neztratila a mladším soupeřkám dokázala konkurovat.

Měla teplotu

Češka začala ve Stavangeru pátým místem na trojce. „To jsem nečekala,“ žasla rekordmanka na této trati. Následující víkend v Heerenveenu dojela sedmá. A to přitom mezi úvodními podniky sezony měla zdravotní problémy a kvůli nemoci omezila trénink. To se taky odrazilo na jejím výkonu.

„Cítila jsem se špatně. Ještě ve středu jsem zkusila jít na led, ale pak mi bylo špatně, byla jsem oslabená a měla jsem i teplotu. Ráno jsem se ale vzbudila bez teploty, tak jsme si řekli, že zkusím jít na start a uvidíme, jak to dopadne,“ líčila.

„Osobně mohu být spokojená, protože čas 4:00 je jeden z nejrychlejších, které jsem v Heerenveenu zajela. Minulý rok jsem jela 3:57, ale jinak jsem tady za 4:00 mockrát nejela. Takže super,“ vykládala.

Česká reprezentantka ve skeletonu Anna Fernstädtová se navzdory svému onemocnění cukrovkou aktivně chystá na další sezonu.
Život naruby. Nemocná skeletonistka Fernstädtová vyhlíží tři vrcholy nové sezony

Po krátké pauze se Sáblíková vydá na oblíbenou dráhu v Calgary, kde se pojede od 9. do 11. prosince. „Do Kanady se těším, mám to tam ráda. Jedou se tam dva závody, čeká nás pětka. Uvidíme, jak to tam bude. Do třetice pojdu s Antoinettou de Jongovou, tak jsem zvědavá, jestli se mi povede ji konečně porazit.“

Konec za čtyři roky? 

Snem Sáblíkové je ukončit kariéru za čtyři roky symbolicky na olympiádě v Itálii, kde to všechno v roce 2006 začalo. Ale kdo ví, třeba vydrží ještě déle, jako její dlouholetá německá souputnice Claudia Pechsteinová, která letos startovala na olympiádě ještě ve 49 letech.