Český běžec na lyžích Martin Jakš se po předposlední etapě Tour de Ski posunul na průběžné třetí místo.

V sobotním závodě na 20 kilometrů klasicky s hromadným startem doběhl stejně jako v předchozí etapě čtvrtý, když ve spurtu vedoucí skupiny prohrál až ve fotofiniši s Kanaďanem Devonem Kershawem. Lukáš Bauer byl třináctý a celkově se posunul na desáté místo.

Sedmý díl Tour de Ski vyhrál Petter Northug z Norska před vedoucím mužem seriálu a vítězem z roku 2009 Dariem Colognou ze Švýcarska.

Seveřan stále ztrácí na lídra přes minutu (1:18), třebaže vedle premiérového vítězství v sezoně SP vybojoval na dnešních speciálně hodnocených sprintech v průběhu závodu 90 sekund k dobru.

Pro deset bonusových sekund si doběhl i Jakš, o jeho posunu na medailovou pozici ale rozhodl špatný den dosud druhého Marcuse Hellnera ze Švédska.

Krizička přišla ve druhém kole

Ten dokončil závod s téměř dvouminutovou ztrátou na vítěze. "Pro mě je to super výsledek, že nebyla medaile, to mě nemrzí. Od druhého kola jsem tam totiž měl krizičku, cítil jsem, že tahám za kratší konec," uvedl Jakš.

Z krize se dostal i díky kvalitním lyžím. "Pro mě bylo důležité dojet s tou první skupinou. Což se stalo," radoval se. "Je to super, že jsem třetí, ale já si to moc do hlavy nepřipouštím, protože za mnou je plno kvalitních závodníků a může se to ještě hodně přeházet," řekl ČTK Jakš.

Tour de Ski vyvrcholí v neděli ve Val di Fiemme závěrečným závodem na devět kilometrů s proslulým stoupáním na Alpe Cermis. Jakš ztrácí na druhého Northuga zhruba minutu a půl, jeho hlavním cílem tedy bude spíše hájit bronz. Za ním se totiž drží v rozpětí necelé půlminuty sedm soupeřů včetně Bauera, který za ním zaostává o 27,4 sekundy.

Kopce se bojí, ale neskládá zbraně

Jakš připustil, že závěrečný kopec není jeho silnou stránkou. "Ale samozřejmě se budu snažit. Uvidíme, jak se vůbec pojede a jak se to bude vyvíjet," řekl.

"Není to můj šálek kávy, ale rozhodně dopředu nebudu skládat zbraně. Když vyjde bedna, tak to bude super, ale když se mi to nepovede, tak z toho nebudu dělat vědu," prohlásil. Tour je prý pro něj už beztak úspěšná. "Chtěl jsem do 15. místa, bude to asi lepší, což je vynikající výsledek," dodal Jakš.

Mezi ženami si upevnila vedení v Tour de Ski Polka Justyna Kowalczyková, jež se výrazně přiblížila k obhajobě loňského prvenství. Stejně jako Northug ovládla všechny bonusové sprinty a v cíli desetikilometrového závodu byla první s náskokem šesti sekund před Therese Johaugovou z Norska.

Na rozdíl od mužského závodu se pole běžkyň značně roztáhlo a třetí Marianna Longaová z Itálie ztratila už téměř minutu. Stačilo jí to k posunu na druhé místo v seriálu, Kowalczyková má ale před závěrečným dnem komfortní, více než dvouminutový náskok (2:08).

Eva Nývltová zaostala za vítězkou na 23. místě o více než tři minuty a celkově klesla na konec první dvacítky. Ivana Janečková byla na trati ještě o minutu déle a před posledním dnem jí patří 33. místo.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích - sedmá etapa ve Val di Fiemme (Itálie):

Muži - 20 km klasicky s hromadným startem: 1. Northug (Nor.) 57:17,2, 2. Cologna (Švýc.) -1,8, 3. Kershaw (Kan.) -2,2, 4. Jakš (ČR) -2,6, 5. Harvey (Kan.) -2,9, 6. Clara (It.) -3,7, 7. Filbrich (Něm.) -3,9, 8. Perl (Švýc.) -4,5, 9. Södergren -4,7, 10. Rickardsson (oba Švéd.) -5,1, …13. Bauer (ČR) -10,5.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 7 z 8 závodů):
1. Cologna 3:56:03,9, 2. Northug -1:18,1, 3. Jakš -2:46,5, 4. Kershaw -2:52,0, 5. Perl -2:54,2, 6. Gaillard (Fr.) -2:55,9, …10. Bauer -3:13,9.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 31 závodů):
1. Cologna 784 b., 2. Legkov (Rus.) 651, 3. Hellner (Švéd.) 513, 4. Rickardsson 428, 5. Bauer 408, 6. Kershaw 396, …12. Jakš 242, 67. Kožíšek 31, 73. Koukal 26, 78. Magál (všichni ČR) 23.