Na své nejspíš poslední olympiádě by se chtěl jednatřicetiletý reprezentant rozloučit se ctí. Dělá pro to maximum.

Pod vrchol sjezdovky Alpe Cermis, kde po sedmi etapách tradičně končila Tour de Ski, se Jakš vydrápal jako šestnáctý.

Pokolikáté v kariéře strmý kopec u Val di Fiemme ve finále série zdolal nejlepší z českých závodníků netuší.

„Z patra to nespočítám, jen bych hádal,“ reagoval Jakš, který s rodinou, manželkou Helenou, sestrou cyklisty Romana Kreuzigera, a dvěma dcerami žije na Šumavě. Jen z Prášil přesídlili do blízkých Borových Lad.

Karolína Erbanová.
Erbanová zazářila! V Erfurtu poprvé ovládla pětistovku

Tour zajel nejlépe před sedmi lety, kdy skončil osmý. Spokojený je ale i s letošním umístěním. „Třinácté místo bylo sice blízko, ale po tom všem, co předcházelo, tak beru i šestnáctou příčku. Vždyť nebylo jisté, zda sérii vůbec dokončím,“ podotkl Jakš.

V úvodu sezony ho zbrzdilo znovu křehké zdraví.

Před druhou zastávkou Světového poháru v norském Lillehammeru onemocněl a potíže se neustále vracely. „Přesto jsem jel závody v Davosu. Jenže hned potom mi lékaři objevili v krvi bakterie, které trable způsobovaly, a týden jsem bral antibiotika,“ vyprávěl.

Na to, aby se před Tour dal dohromady měl jen deset dní.

Věděl, že riskuje, ale blížící se olympiáda ho hnala do stopy. „S trenérem jsme se dohodli, že zkusím dojet do Val di Fiemme a pak se uvidí,“ říkal Jakš.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková.
Sáblíková o problémech se zády: Stále cítím bolest, přes kterou musím jít

V cíli pociťoval úlevu. „Pár závodů na Tour bylo slušných, nejvíc mi vyšla asi klasická patnáctka ve Val di Fiemme. Potvrdil jsem si, že na tom přes výpadek v tréninku nejsem tak špatně,“ říkal mistr světa do 23 let a po odchodu Lukáše Bauera z reprezentace lídr národního týmu.

A co chce stihnout před odletem do Koreje? „Týden po Tour jsem doma hlavně odpočíval, ale teď už zase trénuju naplno,“ hlásil z italského lyžařského střediska Passo di Lavazè poblíž Val di Fiemme.

V Itálii zůstane deset dní. „Vynechám víkendový svěťák v Planici a pojedu až poslední závody před olympiádou v Seefeldu. Pak domů, zabalit a prvního února letíme do Pchjongčchangu,“ má jasno Jakš.

Nominaci má jistou, stejně jako další pětice českých běžců.

Mezi nimi Kateřina Beroušková z plzeňského Sport Clubu, dvaatřicátá žena z Tour. Její týmový kolega Aleš Razým na potvrzení nominace zatím čeká.

„Jistých máme šest míst, ale až mezinárodní federace FIS místa přerozdělí, měla by přibýt další dvě,“ vysvětlil Martin Jakš.

Na hrách chce Jakš startovat hned v úvodním skiatlonu, ale víc si věří na patnáctku volnou technikou. Zasáhnout by chtěl i do týmového sprintu a věří, že Češi nebudou chybět ani v souboji štafet.

Ester Ledecká
Osmdesát pět vyvolených. Zopakují Češi na OH medailové žně?