Toužil vylepšit osmou příčku z roku 2011. Jenže nakonec prestižní lyžařskou Tour nedojel. „Rozum převážil," prohlásil po návratu osmadvacetiletý lyžař, mistr světa do 23 let a člen bronzové štafety z olympiády ve Vancouveru.

Z boje odstoupil Jakš před finálovým dějstvím a jen sledoval, jak jeho soupeři na závěr zvládají drsné stoupání po sjezdovce Alpe de Cermis.

Na průběžné pětadvacáté příčce totiž před finálem ztrácel na nejlepší téměř pět minut. „Trenér Míra Petrásek mi doporučil, abych vzhledem k umístění i blížícímu se mistrovství světa tu extrémní etapu neabsolvoval," vysvětloval Jakš už z klidu domova v Prášilech na Šumavě, kde žije s manželkou a dvěma dcerami.

Vedly k tomu kouče obavy o vaše zdraví, které vás v minulých sezonách často trápilo?
Spíš snaha předejít hrozbě nemoci, kterou mohla únava z extrémního vypětí vyvolat. Sice se cítím v pohodě, ale šance na umístění v desítce byla pryč a bylo zbytečné jít do rizika. Spíš je třeba po náročné sérii zregenerovat tělo a dobře potrénovat.

Tour jste zahájil v Obersdorfu dvanáctým místem v prologu, jenže v půlce následného stíhacího závodu na patnáct kilometrů vás zbrzdil pád. Co se stalo?
V čele jel větší balík a já se v takovém technickém sjezdu rozhodl, že projedu dopředu. Na zledovatělém sněhu jsem ale přehnal rychlost, v zatáčce jsem vlítl do ochranné sítě a zlomil hůlku. Než jsem se zvedl a dostal novou hůl, tak mi čelo závodu ujelo. Sice jsem se ještě vytáhl na jednatřicátý flek, ale ztráta na nejlepší byla nepříjemná.

Byla už tahle kolize tím důvodem, proč vám útok na desítku nevyšel?
Chtělo by se říci, že jo, ale celá pravda to není. Pád mě poznamenal, ale pořád jsem si říkal, že v dalších etapách zaberu a posunu se výš. Jenže stejně jsem se plácal za dvacítkou. Na klasické desítce v Toblachu jsem skončil osmnáctý, ale moc jsem se neposunul. Jak se rozplývala šance na celkový výsledek, tak jsem ze sebe nevymáčkl stoprocentní výkon.

Do mistrovství světa ve švédském Falunu ještě nějaký čas zbývá, co vás do té doby čeká?
Teď chvíli odpočinek, užiju si své holky, ale záhy se začnu chystat na domácí šampionát, který začíná příští středu v Novém Městě na Moravě. Následuje svěťák ve švédském Östersundu a pak už přesun do Falunu.

V tuzemsku však vládne spíš jarní počasí a sníh mizí i z vyšších poloh. Je to pro vás velká komplikace?
Před mistrákem určitě. Míst, kde se dá lyžovat , je u nás málo, ale nějak si poradíme. A potom už jedeme na sever Evropy, kde je sněhu dost.