Petr Záhrobský měl zas jednou pravdu. Předpovídal, že jeho dcera jednou stane na nejvyšším stupni vítězů i ve Světovém poháru a v neděli se dočkal.

Šárka Záhrobská vyhrála slalom v Aspenu.

Fantastické! Tohle vítězství v sobě totiž ukrývá mnohá další pozitiva.

1. Ukázala psychickou sílu. Záhrobská zvládla druhé kolo v situaci, kdy vedla po první jízdě. „Je důležité se koncentrovat celý den, ne jen na jednu jízdu. A to se mi povedlo,“ říkala v Americe.

2. Nerozhodí ji špatné počasí. Vyrovnala se s těžkými podmínkami. Na strmém ledovatém svahu a ve větru jela technicky téměř ideálně. „Zejména výkon ve druhém kole byl obdivuhodný,“ ocenila Olga Charvátová-Křížová, vítězka dvou závodů Světového poháru – naposledy slalomu v Piancavallu před 22 lety. „Šárka ukázala, jak je skvěle připravená,“ konstatovala.

3. Je fyzicky zdatnější. Na Záhrobské se projevuje kondiční příprava. „Má odtrénované obrovské objemy,“ řekl trenér Antonín Strach. Větší fyzický fond jí dovolí agresivnější kratší oblouky. A ví, že standard ji na elitní desítku „stačí“. Proto může víc riskovat. „Sice z toho pramení chyby, ale když se to povede, můžu být druhá třetí, nebo vyhrát,“ řekla už loni. A teď to v Aspenu vyšlo.

4. Má vytříbenou techniku. „Ženy mají tendenci se přizpůsobovat mužské silovější technice a Šárce se to dobře daří,“ všimla si Charvátová. Záhrobské technika je svérázná v držení horní poloviny těla a pozici rukou. „Je to netradiční, ale je vyježděná. Každý má svůj styl. Její záběr je skvělý,“ dodala Charvátová.

5. Zvykla si na širší špičky. Výrobce lyží head připravil na sezonu slalomky se širšími špičkami. „Moc mi nevyhovují,“ říkala Záhrobská. Žádala o určité zúžení, ale zvykla si. „Dlouho se na nich necítila, ale už je to dobré. Navíc zkrátila oblouk a už tolik neobjíždí brankové tyče,“ říkal Strach.

6. Není jen mistryní světa. Už nebude mít nálepku šampionky, která nevyhrála závod Světového poháru. „Je důležité, že zlato z Aare není osamocené a potvrdila jsem to ve svěťáku,“ ulevila si. Charvátová-Křížová potvrzuje, že vyhrát závod SP je obtížné. „Protože tam je větší množství skvělých závodnic. Mně se to ve slalomu povedlo až na konci kariéry a bylo to… úžasné,“ vzpomínala bronzová z olympiády v Sarajevu.

7. Vyhraje jednou celý SP? Proč ne. I když třeba až za několik let. „Abych mohla bojovat o Velký křišťálový globus, chce to mít silné dvě tři disciplíny,“ řekla Záhrobská. Ke slalomu pomalu přidává víc a víc bodů z obřáku a také ze super–G a kombinace…