Téměř pět tisíc startovních balíčků ČEZ Jizerské 50 si odnesli účastníci 57. ročníku závodu, který se nemohl uskutečnit. Jednalo se o zhruba polovina z rekordního počtu 9400 přihlášených sportovců. Lidé pak vyráželi na trasu Jizerské magistrály, aby svůj osobní závod zdolali.

„V sobotu jsem projel celou trať a potkával desítky lidí s našimi čísly. Byl to pro mě silný zážitek. Tohle je skutečná láska k Jizerské 50,“ popisoval dojmy z víkendu tiskový mluvčí ČEZ Jizerské 50 Richard Valoušek.

Někde se dalo jet, jinde bylo jaro

Že na velké části tras nebyl žádný sníh a někde zbyl jen led? To přihlášeným závodníkům nevadilo. Někteří vyrazili na pěší výlet, jiní si vzali běžky na ramena. Z Bedřichova pak šli pěšky přibližně pět kilometrů, než si mohli pod Rozmezím stoupnout do stopy.

„Nejlepší podmínky byly kolem Bunkru a Knajpy. Naopak Jizerka, kde by člověk čekal hodně sněhu, podmínky dobré neměla. A na takové Krásné Máří je počasí vyloženě jarní, tam po sněhu není ani stopy,“ líčil Valoušek o trase závodu.

Česká štafeta (zleva) Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Gabriela Soukalová a Michal Šlesingr se stříbrnými medailemi ze Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Ilustrační snímek
Děti, televize, podnikatelé. Podívejte se, co dělají bývalí úspěšní biatlonisté

I jeho překvapil velký zájem o startovní balíčky, které si závodníci vyzvedávali v pátek a sobotu v libereckém Obchodním centru Nisa, konkrétně v prodejně Intersport.

„Za dva dny si vyzvedlo startovní balíček i s číslem necelých pět tisíc lidí. Ti pak mohli vyrazit zdarma na ligový zápas fotbalistů Slovanu Liberec nebo se slevou na ženské Euro Hockey Tour,“ říkal mluvčí.

Náměstí byla při koncertech zcela zaplněná

V programu Jizerské 50 zůstaly oba koncerty pod názvem ČEZ Energy fest. V pátek na nich zahrála v centru Jablonce nad Nisou skupina Poletíme?, v sobotu v Liberci Pokáč a čerstvá česká slavice Ewa Farna. Na oba koncerty byla náměstí beznadějně plná. Vstupné bylo zdarma.

Neděle patřila Memoriálu Expedice Peru 1970 pod jehož hlavičkou se závod od roku 1971 jezdí. Na partu horolezců z peruánské tragédie vzpomínají organizátoři Jizerské 50 dodnes. Letošní ročník nebyl výjimkou.

Podle Ondřeje Rybáře není možné vosky bez fluoru jednoduše nahradit do druhého dne
Vosky na lyže bez fluoru? Šetrné k přírodě, ale náročné pro sportovce a drahé

I přes vytrvalý déšť se pod jejich památníkem nedaleko stadionu v Bedřichově sešly desítky lidí. Ti si připomněli také smutný osud Jiřího Plisky, elitního českého závodníka v dálkovém lyžování, který tragicky zahynul na skalách v USA.