Sportovci z Ruska a Běloruska odsuzující válku na Ukrajině budou startovat pod vlajkou RAW/BAW (Russians/Belarusians against war). Jejich startovné bude navíc v plné výši věnováno na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR na podporu ukrajinské armády.

„Svoboda je jednou ze základních hodnot, na kterých Jizerská 50 stojí. Považujeme tedy za důležité vyjádřit podporu Ukrajině, která už téměř rok statečně bojuje za svou svobodu,“ sdělil v tiskové zprávě mluvčí Jizerské 50 Richard Valoušek.

Registrace pod vlajkou RAW/BAW stále běží

Současně se organizátoři snaží vyhnout uplatnění principu kolektivní viny. „Proto jsme se rozhodli pro rekreační běžce z Ruska a Běloruska nastavit podmínky, po jejichž splnění mohou nastoupit,“ dodal. Registrace pod vlajkou RAW/BAW stále běží. Při koupi startovného v systému SportID lze v editaci profilu v kolonce „Státní příslušnost“ zvolit možnost „Russians/Belarusians against war“.

Program Jizerské 50, která je jedním z podniků seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics, odstartuje v Bedřichově ve čtvrtek 9. února. V neděli 12. 2. pak vyvrcholí tradičním závodem na padesát kilometrů.