Momentálně není v Česku větší osobnost běžeckého lyžování. „Tenhle závod je moje srdcovka. V Jizerských horách jsem se narodila a do osmnácti tam trénovala,“ začala své vyprávění rodačka z Jablonce nad Nisou.

„Padesátka je úžasný závod. Hlavně díky divákům, kteří hecují závodníky na trati, ale i dny před startem při tréninku. Je moc milé, když vás někdo zastaví a popřeje hodně štěstí. To je prostě něco úžasného,“ vykládala nejlepší česká vytrvalostní běžkyně na lyžích.

Do Bedřichova dojížděla v křečích

Trasa se jí líbí i proto, že na ní od dětství jezdila. „Znám tam každý kout,“ usmívala se závodnice, která svou účast na Jizerské padesátce dělí do dvou období. „Dvakrát jsem ji běžela, když mi bylo kolem dvaceti let. Ale úplně ráda na tu dobu nevzpomínám. Dojížděla jsem v křečích a posledních patnáct kilometrů bylo fakt hrůza,“ přiznala pětatřicetiletá lyžařka.

Neměla totiž zvládnuté občerstvovací návyky a kvůli nedostatečnému příjmu potravy trpěla. Konkurence tehdy ještě nebyla na takové výši jako v posledních letech, kdy se závod stal součástí Visma Ski Classics a sjíždějí se na něj největší laufařské hvězdy.

Přesně za měsíc pojede Jizerskou 50 posedmé, přičemž v letech 2015 a 2017 triumfovala a loni doběhla druhá. Naplní se pořekadlo do třetice všeho dobrého?

„Nebylo by to špatný… Je to můj sen, dojet před českými fanoušky potřetí na prvním místě. Padesátku mám na nejvyšším místě a radovat se v Bedřichově pro mě znamená víc než uspět v seriálu Ski Classics. To by bylo něco úžasného, ale přijde mi, že se soupeřky pořád zlepšují,“ smála se Smutná.

Sezonu zahájila v prosinci prologem série Visma Ski Classics v Livignu. Vzhledem k problému se zády, který si způsobila v říjnu při soustředění na Sardinii na kolečkových lyžích, byla se čtvrtým místem na La Sgambedě spokojená. „Musela jsem upravit trénink a výsledek jsem brala všemi deseti. Bylo to pro mě spíš vítězství,“ přiznala.

„Bolest se ozvala na prvním sněhu v Davosu a od té doby s tím bojuju. Snad je to už na dobré cestě,“ doufala žena, která v letech 2006-2016 let závodila za Rakousko.

Před Jizerskou padesátkou ji čekají ještě čtyři závody. Nejbližší je sobotní šedesáti-kilometrový Kaiser Maxmilian Lauf v rakouském Seefeldu. Jenže kvůli přívalům sněhu pořadatelé zvažují zkrácení trati o třetinu.

O všechno se postará Radim Duda

Ráda by jela všechno, ale bude záležet na zdraví. „Kdyby se ukázalo, že toho mám po třech závodech plné zuby nebo mě zase chytila záda, udělala bych si před Jizerskou padesátkou volný víkend. Má pro mě větší význam než umístění na Vasově běhu, který jsem už vyhrála,“ přemítala členka týmu Lukáše Bauera.

Bývalý slavný běžec a trojnásobný olympijský medailista se vedle manažerské pozice posunul i do role servismana. O lyže se závodníkům své stáje bude starat i při Jizerské 50. To se však Kateřiny týkat nebude.

„Běžky mně už třiadvacet let výhradně maže a rozhoduje, čím se budou mazat, Radim Duda, můj trenér, přítel a všechno další v jedné osobě,“ vysvětlila.