„Moje příprava zaznamenala docela radikální změnu. Všichni někam cestují, já zůstal doma za pecí a využíval výborných podmínek na Božím Daru. Tréninky se protáhly, jsou zaměřené silově a věřím, že to v zimě bude vidět," řekl Bauer.

Úspěšný olympionik, vítěz Tour de Ski i stříbrný medailista z mistrovství světa se postupně stahuje z elitního seriálu. Loni založil tým dálkových běžců Pioneer Investments a sám se chce zkusit mezi laufaři prosadit, proto změnil trénink.

„Absolvuju tréninky dlouhé 70 až 80 kilometrů do čtyř hodin, což pro mě předtím bylo nepředstavitelné," řekl a dodal: „Jednoznačně jsem víc naposiloval. Omezil jsem běhání, i když to na testech nebylo vidět, a výrazně jsem navýšil kolečkové lyže a zejména soupaž."

S novým typem tréninku se 38letý veterán musel sžívat. Ruce a záda bolely, ale časem si zvykl. „Když jsem se rozhodl, že pojedu dál, tak jsem se při tréninku nedíval na hodinky, kdy už to skončí a budu moct jít domů," řekl. Díky novému zaměření našel motivaci. „Zase mě to začalo bavit, i když na čtyřhodinové tréninky musíte být trochu magor, nebo si vyřešíte hodně věcí. Já jsem obojí," smál se Bauer.

Ještě jeden rok?

Po uplynulé sezoně zvažoval, že skončí. ‚Ležel' doma čtrnáct dnů, rodina byla ráda, ale pak se začal ošívat. „Nebylo se mnou k vydržení. A začali doma tlačit, no a nechceš ještě jeden rok zkusit a podobně," vtipkoval.

Vážně pak dodal: „Rodina mě celou kariéru výrazně podporovala, přeje si normální život, kdy aspoň víkendy bude možné naplánovat, ale podpořili mě v tom bláznovství, že jsem řekl, že se nezaměřím jen na laufy, což byl původní cíl, ale zkusím ještě Světový pohár."

Starty ve Světovém poháru Bauer po dohodě se svazovým úsekem výrazně omezí. Měl by startovat na úvod sezony v Kuusamu, plánuje etapovou Tour de Ski a především vyhlíží Nové Město na Moravě.

„Byť tam je patnáctka skejtem a ne klasicky, ale to nevadí. Divácká atmosféra tam byla vždy výborná," podotkl.

Méně silný v kopcích?

Netuší, jak půjde zkombinovat Světový pohár s dálkovými běhy. Uplynulé dvě sezony už nějaké laufy běžel, ale prioritou byly mistrovství světa a olympijské hry. „Teď to beru rovnocenně, možná převažuje i laufařská stránka. Chci v každém závodě odcházet se ctí."

"Věřím, že výkonnostní propad tam nebude, ale změnou přípravy se může stát, že nebudu zdaleka tak silný v kopcích, jako jsem býval," řekl dvojnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa a držitel tří kovů z olympijských her.

Snažil se sžít se soupaží, ale ví, že to není jednoduché. „Že na starý kolena ze mě nebude výborný soupažník," řekl Bauer. Navíc přiznává, že klasické běžecké lyžování je mu bližší. Odpichovat se jen rukama se mu nelíbí.

„Krása lyžování je v komplexnosti, ale jsme na závodech a tam rozhoduje čas. Nikdo se neptá, jestli jste hýbal nohama, nebo ne. A bohužel při laufech se to ukazuje čím dál více, že na holých lyžích je to rychlejší. Doufám, že buď budou špatné podmínky a půjde mazat, nebo se najde někdo jiný, když ne já, kdo ukáže, že komplexní lyžování je lepší," řekl Bauer.