„ISU je toho názoru, že všichni mladí sportovci musí být chráněni před dopingem. Jejich osvobozením od sankcí takové ochrany dosáhnout nelze," uvedla ISU v prohlášení.

Stříbrná medailistka z Pekingu Alexanda Trusovová.
Trable krasobruslařské hvězdy. Ruskou hysterku ve Švédsku zakázali

Trest pro Valijevovou má podle unie platit od 25. prosince 2021, kdy měla pozitivní nález na trimetazidin na mistrovství Ruska. ISU také požaduje její diskvalifikace ze všech soutěží od tohoto data. Arbitráž tak má rozhodnout o konečném pořadí soutěže družstev v krasobruslení na loňských olympijských hrách v Pekingu.

V ní pomohla Valijevová ruskému týmu k vítězství. Informace o jejím dopingovém nálezu byla zveřejněna až poté. Mezinárodní olympijský výbor kvůli kauze odložil udělení medailí, Valijevové ale umožnil nastoupit do soutěže žen. V ní byla hlavní favoritkou, ale vystoupení pod tlakem okolností nezvládla a obsadila čtvrté místo.

Trenérka Eteri Tutberidzeová se stříbrnou medailistkou z Pekingu Alexandrou Trusovovou.
Kdo je trenérka, která děsí svět? Jak ocelová generálka drezíruje létající Rusky

Případ vyšetřovala ruská antidopingová agentura, která uznala, že Valijevová porušila pravidla, ale neshledala, že by tak učinila úmyslně nebo nedopatřením. Mladá krasobruslařka se hájila tvrzením, že se jí zakázaná látka do těla dostala náhodou z dědečkových léků.

Za ruskými krasobruslaři skončili v Pekingu reprezentanti USA, Japonska a Kanady, kteří se mohou posunout na bronzovou příčku.

WADA požaduje čtyřletý trest

WADA se už dříve na CAS obrátila kvůli průtahům v ruském vyšetřování a nyní se k arbitráži odvolala kvůli rozhodnutí tribunálu Valijevovou nepotrestat. Pro šestnáctiletou krasobruslařku požaduje zastavení činnosti na čtyři roky.

„Pečlivě jsme prostudovali dokumentaci i zdůvodnění verdiktu a došli jsme k závěru, že s ohledem na antidopingová pravidla jde o špatné rozhodnutí. Proto jsme se obrátili na CAS," uvedla WADA na webu.

Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová ve volné jízdě v soutěži družstev na ZOH v Pekingu.
GLOSA: Tak trochu zvláštní ruská škola. Za medailemi se skrývá brutalita

„Požadujeme čtyřletý zákaz činnosti a diskvalifikaci všech výsledků od odevzdání pozitivního vzorku 25. prosince 2021," oznámila WADA s tím, že udělá všechno pro to, aby byl případ uzavřen co nejdříve.