Klaebo kraloval Tour s náskokem více než dvou minut před obhájcem prvenství z předchozích dvou let Rusem Alexandrem Bolšunovem. Třetí skončil Fin Iivo Niskanen. Klaebo navázal na triumf v roce 2019 a s dvěma tituly se zařadil po bok Lukáše Bauera, svého krajana Martina Johnsruda Sundbyho a Bolšunova. Rekordmanem je čtyřnásobný vítěz Švýcar Dario Cologna.

"Je fantastické být znovu králem Tour de Ski, ale jsem rád, že je konec. Mám před sebou pár dnů volna a pak přípravu na olympiádu," řekl lídr Světového poháru.

Maskotem zimní olympiády v Pekingu je panda v ledovém obleku (vlevo) a lampionové dítě zase maskotem paralympiády.
Měsíc do olympijských her. Pekingu hrozí přehlídka skandálů

Novák se vyšplhal ve finále na sjezdovku čtyřiadvacátý. V konečném hodnocení, v kterém měl před Tour ambice dojet do patnáctého místa, na suverénního Klaeba ztratil 8:13 minuty. Adam Fellner obsadil v Tour de Ski 35. místo a Petr Knop skončil padesátý.

Něprjajevová dokončila poslední etapu čtvrtá a celkově zvítězila jako první Ruska. Vyhrála o 46,7 sekundy před Švédkou Ebbou Anderssonovou. Za triumf získala jako Klaebo 55 tisíc švýcarských franků (1,32 milionu korun) a ujala se vedení ve Světovém poháru. Wengová se díky prvenství ve stoupání posunula v Tour de Ski na konečnou třetí příčku.

Martina Sáblíková
Komplikace pro Sáblíkovou. Rozřízla si stehno, musí vynechat mistrovství Evropy

Něprjajevová vylepšila v Tour druhá místa z let 2019 a 2020. Navázala na vítězství svých krajanů - dvakrát slavil Bolšunov a jednou Sergej Usťugov a Alexandr Legkov.

Janatová vystoupala do sjezdovky jako sedmadvacátá a stejná příčka jí s odstupem více než osmi minut na vítězku patří i celkově. "Měla jsem z toho trochu strach, ale nakonec jsem spokojená, že se mi podařilo uhájit pozice ve třicítce v závodě i celkově. To byl můj cíl,“ řekla.

Biatlonistka Markéta Davidová předvádí nevyrovnané výkony.
Výkyvy světové šampionky. Davidová ukazuje dvě tváře. Musí vydržet, ví Nor

Janatová vyrovnala své maximum na Tour de Ski z roku 2020. Nejlepší českou běžkyní v etapovém klání byla Kateřina Neumannová, jež skončila pátá v roce 2007.

Petra Nováková odstoupila podle plánu po druhé etapě s ohledem na přípravu na olympijské hry a Petra Hynčicová nedokončila pátou etapu kvůli zdravotním komplikacím.

Letošní Tour de Ski byla kvůli olympijským hrám v Pekingu, které startují za měsíc, zkrácena na šest etap. Po dvou se běželo v Lenzerheide, Oberstdorfu a tradičně ve Val di Fiemme.