Na základě dřívějších příslibů o podpoře státu při rekonstrukci harrachovského areálu Svaz lyžařů ČR na jaře podal přihlášku na pořádání mistrovství světa v letech na lyžích v roce 2024. Na červnové konferenci pak Rada FIS vyhověla žádosti svazu a posunula termín zaplacení registračního poplatku do 1. listopadu.

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká
Ester Ledecká vyhlíží novou sezonu: Bude to náročné, ale chci se bavit

„Od začátku kandidatury jsme avizovali, že bez záruky státu si nemůžeme dovolit registrační poplatek uhradit. Jsme vděční, že nám FIS vyhověla a udělila nám odklad termínu, nicméně ani do této doby se bohužel nepodařilo vyřešit složité majetkoprávní vztahy v areálu. Z tohoto důvodu jsme byli nuceni kandidaturu odhlásit,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Podají kandidaturu znova?

Aktuální odstoupení od kandidatury ovšem nutně neznamená, že šampionát v Harrachově v roce 2024 nakonec skutečně nebude. 23. listopadu, kdy zasedá Rada FIS, pravděpodobně dojde k prodloužení období pro přihlašování nových uchazečů o pořádání šampionátu a ujedná se finální jarní termín, do kterého lze žádost o hostitelství podat.

Novozélandská lyžařka Alice Robinsonová se raduje ze svého vítězství v závodu obřího slalomu Světového poháru v rakouském Söldenu.
Senzace na úvod. Favoritka Shiffrinová nestačila na novozélandskou juniorku

„Pokud se podaří vyřešit majetkoprávní vztahy, chceme na jaře opět kandidaturu přihlásit,“ řekl Heřmanský. „V minulých měsících proběhla velká řada jednání, například s premiérem Andrejem Babišem, hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou či starostkou Harrachova Evou Zbrojovou. U všech zúčastněných jsem měl pocit, že jsou rekonstrukci skokanských můstků nakloněni a jde nám o společnou věc, bohužel majetkoprávní problematika uvnitř areálu je opravdu složitá a její vyřešení si vyžádá více času. V aktivitě o záchranu Harrachova ale rozhodně budeme pokračovat,“ dodal.

Alespoň v areálu malých můstků by se s největší pravděpodobností mělo skákat už v nadcházející zimě. Díky iniciativě Lyžařského a turistického Bucharova klubu Harrachov, jenž se i s pomocí veřejné sbírky snaží můstky opravit tak, aby se na nich mohla připravovat mládež. „Snahu Bucharova klubu o znovu zprovoznění malých skokanských můstků vítáme. Jsme připraveni podpořit snahu o pronájem areálu malých můstků za symbolickou cenu klubu za předpokladu, že budou splněna veškerá opatření k zajištění bezpečnosti,“ říká generální sekretář svazu Jakub Čeřovský. „Naše zástupce ve správních orgánech o.p.s., jež areál vlastní, jsme vyzvali, aby v jednání správní rady postupovali podle této dohody a žádost o pronájem podpořili,“ dodal.

Alexis Pinturault po triumfu v Söldenu
Éru bez Hirschera načali nejlépe Francouzi. Úvodní obří slalom pro Pinturaulta