V předposledním závodě sezony se navíc stala rekordmankou areálu v Holmenkollenu, kde vyhrála pošesté v kariéře. Přesto nyní čtyřiatřicetiletá rodačka z ruské Ťumeně ohlásila konec kariéry.

Slovenský biatlon, kterým v létě zmítaly velké problémy s reprezentačními smlouvami, ztrácí odchodem Anastasie Kuzminové výraznou tahounku posledních let. „Jako svaz máme názor, že Anastasia stále nepatří do starého železa, a budeme pro ni hledat řešení, aby mohla sportovat, vychovávat děti a být šťastná,“ citoval server sport.cz slova šéfa tamního svazu Tomáše Fuska.

NESPLNĚNÝ SEN

Trojnásobná olympijská vítězka však v neděli po posledním závodu jednoznačně bilancovala svou sportovní dráhu. „Celá moje kariéra byla velmi zajímavá a úspěšná. Jak to ve sportu bývá, nebylo to bez proher. Všechny moje sny se splnily, až na jeden,“ uvedla Kuzminová.

Tím jediným nenaplněným cílem je zisk křišťálového glóbu pro celkovou vítězku Světového poháru. „Život a sport mě naučily být skromnou a radovat se z toho, čeho jsem dosáhla,“ smířeně dodala odcházející legenda, která po čtvrtroce následuje do sportovního důchodu svého bratra Antona Šipulina.

SLIBNÁ BUDOUCNOST

Slováci přišli o svoji biatlonovou jedničku, jejich ženský tým přesto zůstává silný a perspektivní. Do posledního závodu sezony bojovala o malý glóbus za závody s hromadným startem Paulína Fialková, do špičky nakukuje také její mladší sestra Ivona. A velkým příslibem je i Tereza Poliaková.

Zdá se, že slovenské biatlonistky mají momentálně stále o něco růžovější vyhlídky do budoucnosti než jejich české kolegyně.