Ne každý s postoji biatlonové hvězdy souhlasí, ale Češka nepolevuje a stojí si za svým. „Čtu v reakcích výrazy jako „prozápadní vliv, protiruské tendence“, nebo „kdo vás platí, komu sloužíte…?“ Tohle je rétorika, kterou znám z knížek o komunismu. Haló, máme 21. století!“ ohrazuje se osmadvacetiletá Koukalová na svém facebookovém profilu.

RUSKO SE NEOMLUVILO A NESPOLUPRACUJE

„Můj tým nemá vždy radost z toho, co napíšu. Někdo to možná může označit i za „marketingovou chybu“, ale já tu nejsem od toho, abych se všem zavděčila a házela jen úsměvy. O tom život přece není. Cítím, že když se ve sportu pohybuji celý život, tak se mě velmi dotýká všechno, co se v něm děje."

Netají se názorem, že je pro, aby byl Rusům zakázán start na únorové olympiádě v Koreji. „Neslyšela jsem oficiální stanovisko Ruska, ani žádné jejich sportovní federace, kde by přiznali, že tu byl problém a teď se snaží, aby se neopakoval. Jenže dělají, že se nic neděje, že je to politický komplot, jsou nevinní a dopují všichni ostatní,“ argumentuje.

„Respektuji, že někteří máte na věc jiný názor, ale Rusko se stále neomluvilo a nespolupracuje na zlepšení. Všechno si vynucuje z pozice síly. Proto chci radši olympiádu bez něj,“ píše.

„Nemám nic proti Rusům jako národu. Mám mezi nimi přátele, ale to bohužel musím oddělit od své práce. Doping se Rusům prokázal napříč mnoha sporty, nejen na hrách v Soči. Myslíte si, že v biatlonu je to jinak, když nám teď dodatečně přišla medaile z olympiády za ženskou štafetu?“ ptá se rodačka z Jablonce nad Nisou.

Bez Koukalové ve špičkové formě se českým biatlonistkám zkraje sezony příliš nedaří. V průběžném pořadí zatím figuruje na desátém místě Veronika Vítková. Nejlepší Ruska je dvacátá Jekatěrina Jurlovová.

DLOUHO JSME NA NIKOHO NEUKAZOVALI

„My sportovci navzájem sledujeme své časy. Měli jsme podezření, ale bez důkazů jsme dlouho na nikoho neukazovali. Teď už jich je ale víc než dost. Přicházejí pravidelně a jsou to důkazy, ne pouhé domněnky. Je na nás, abychom si nenechali biatlon a sport jako takový ukrást. Touha po nefér výsledcích a politické moci nesmí ve sportu vyhrát,“ burcuje rusovlasá biatlonistka.

Gabriela Koukalová cítí jako povinnost dát najevo, že takové jednání není normální a Rusku nesmí jen tak projít.

„A jsem zvědavá, jak se k tomu postaví Mezinárodní olympijský výbor,“ zmiňuje verdikt, který má dnes nad ruskou účastí v jihokorejském Pchjongčchangu vynést vrcholný olympijský orgán.