Byly mu sotva dva roky, ale už měl lyže na nohou. „Naši byli do lyžování zblblí, sami dřív závodili,“ vypráví Kryštof Krýzl, muž, který letos na lyžařských svazích alespoň částečně zastoupil nemocného Ondřeje Banka.

Krýzlova maminka Zuzana dokonce ještě ve čtvrtém měsíci těhotenství vesele sjížděla krkonošské kopce. Od té doby prý má Krýzl cit pro skluz. Možná i díky tomu je teď českou jedničkou mezi sjezdaři. Pětadvacetiletý Čech třikrát po sobě bodoval ve Světovém poháru.

A v úterý si pro změnu stoupl na stupně vítězů ve druhé sjezdařské lize. Byl druhý ve slalomu Evropského poháru v Méribelu. Tam mu ujel jen Nor Johansen. „Druhé kolo bylo těžké, povrch zrádný, na vrchu ledovaté, ale dole se to trochu propadalo. Umístění je bomba, jsem spokojený,“ raduje se.

Předtím se v neděli prosadil do druhého kola i na jednom z nejtěžších slalomových svahů světa ve Wengenu, kde mezi světovou elitou obsadil s číslem 37 cenné 24. místo. „Ještě to nejsou ideální výkony, ale na druhou stranu, když i s nimi budu jezdit takové výsledky, nebude to úplně špatné,“ uvažuje.

Přibližuje se elitní třicítce slalomářů

Rychle se přibližuje i elitní třicítce slalomářů v pohárovém žebříčku. „Ve Wengenu jsem to asi trochu měl v hlavě na startu. Musím všechno vypustit a jezdit s čistou hlavou. Nebyla to pak na trati taková řežba, na kterou mám. A měl jsem i kliku, byli tam borci, co jezdili rychleji, ale upadli,“ hodnotí. „Ve druhém kole jsem to pak chtěl napálit a zajet super čas. Proto jsem i riskoval, ale bohužel se to tentokrát úplně nepovedlo.“

Krýzl žil sportem odmalička. Hrál i tenis a fotbal, ale to všechno bral jen jako trénink na lyže. „Ty byly mým sportem číslo jedna.“

Ve dvanácti skončil na Trofeu Topolinu, neoficiálním žákovském mistrovství světa, třetí ve slalomu mladších žáků. Výhrou byla pro něj letenka na mezinárodní závody do kanadského Whistleru. „Díky tomu jsem poprvé v životě letěl letadlem,“ vzpomíná.

V roce 2007 získal poprvé body ve Světovém poháru. V roce 2009 už byl na mistrovství světa ve Val d´Isere osmý. A začali s ním počítat i v dospělém lyžařském světě. Kam až mu pomůže jeho pověstný cit pro skluz?

#flash|https://g.denik.cz/1/bf/2011_12_lyze800x560loadercze2.swf|540|470|2011_12_lyze800x560loadercze2#