Ledecká se v uplynulé sezoně vracela po prakticky vynechaném ročníku 2022/2023, v němž po zlomenině klíční kosti stihla jen dva snowboardové závody v závěru. Na lyžích se postupně zlepšovala, i když ji limitovalo vleklé onemocnění, podle pozdějšího zjištění lékařů zřejmě prodělala černý kašel. V závěru sezony se dostala do formy. Začátkem března dojela v norském Kviftjellu třetí v superobřím slalomu a na finále Světového poháru v Saalbachu super-G o necelé tři týdny později vyhrála. Na snowboardu závodila v paralelních disciplínách v uplynulé sezoně třikrát a pokaždé vyhrála.

Dnešním triumfem Ledecká navázala na výhry z let 2016 až 2018, 2020 a 2022. "Minulá sezona byla úžasná a zase jsem se posunula v mnoha ohledech vpřed. Především ve snowboardu byla tak výjimečná, že jsem si na nějaké ocenění myslela. Mám radost a všem, kdo pro mě hlasovali, bych ráda alespoň na dálku poděkovala. Vážím si toho," vzkázala v tiskové zprávě Ledecká. Dnešního předávání se nezúčastnila, protože je v zahraničí.

Druhou příčku v celkovém pořadí obsadila Adamczyková. Olympijská vítězka ze Soči 2014 do uplynulé zimní sezony naskočila až po Novém roce, protože před tím bojovala v televizní soutěži o titul královny tanečního parketu. Hned svůj první letošní závod Světového poháru ve Svatém Mořici vyhrála, ale další vítězství už nepřidala. Ještě třikrát byla na stupních vítězů, když dojela druhá v Gudauri, Sierra Nevadě a Cortině d'Ampezzo.

Třetí místo v anketě patří Michalu Novákovi, jenž po deseti letech vrátil české běžecké lyžování na stupně vítězů ve Světovém poháru. V listopadu skončil ve finské Ruce druhý v závodě na 20 kilometrů s hromadným startem. Pak ale jeho sezonu opakovaně komplikovaly zdravotní problémy.

Trenérem roku byl vyhlášen kouč snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek. Juniorkou roku se stala snowboardistka Laura Záveská, světová šampionka ve slopestylu. Do Síně slávy byl uveden travní lyžař Jan Němec, patnáctinásobný mistr světa.