O co jde? Český biatlon zahájil nový olympijský cyklus s řadou razantních změn. Jedna z nich se týkala i vizuální prezentace. Novinkou byla zbrusu nová barevná kombinace národních dresů, tedy kombinéz.

„Na černé kombinéze jsou patrné národní prvky,“ vysvětluje tiskový mluvčí svazu Tomáš Hermann. „Na nohavici i rukávu je český lev, objevuje se na ní rovněž naše trikolóra.“

Černá mate diváky i experty

Tmavá kombinéza je možná elegantní, ale zároveň je hodně podobná například těm německým nebo norským. Řadu diváků to mate a svůj hněv dávají hromadně najevo v internetových diskusích a na sociálních sítích.

Nejde jen o fanoušky, problémy s rozpoznáním jednotlivých závodníků mají i experti. „Orientace je po takové změně složitější, a mně třeba pokaždé trvá půl sezony, než si na to zvyknu,“ netají televizní expert pro závody Světového poháru Vlastimil Jakeš. „Navíc před každou sezonou mění barvy většina výprav, o to je to těžší,“ dodává.

Tuto zkušenost potvrzuje i biatlonový specialista Českého rozhlasu Jan Suchan: „Opravdu je ta kombinéza hodně podobná s Nory. Už jsem si závodníky několikrát spletl.“

Nové dresy se prý špiní

Zástupci svazu kritiku chápou, ale novou podobu kombinéz i přes jisté nedostatky hájí. „Celkový design je velmi povedený,“ tvrdí Hermann. „Chápu, že se nemusí všem líbit, ale kdo se ztrácí, může se orientovat podle bílých čepic či čelenek našich reprezentantů. Navíc oproti předchozí světle modré barvě má černá tu výhodu, že se při každodenním užívání méně špiní,“ vysvětlil mluvčí.

Co člověk, to názor. „Mně se ty kombinézy také líbí,“ říká Jakeš. Poněkud jinak to vidí Suchan. „Pro mě byla předchozí varianta lepší. Úplně nejlepší ale byly ty z let, tuším, 2012 až 2013. Sice byly také černé, ale bylo tam více bílých prvků a ta kombinace byla naprosto jedinečná,“ uvedl zkušený rozhlasový reportér.

Biatlonisté nejsou v této sezoně jediní, kdo svým outfitem vyvolal nelibost fanouškovské obce. Negativní ohlasy schytal i hokejový svaz za podobu nových dresů české reprezentace. Státní znak na nich nahradila stylizovaná lví hlava.

I tady došlo ke sporům. „Ostuda,“ vyjádřil se například brankář Ondřej Pavelec. „Lev je symbolem českého národa, je to skvělý nápad mít ho jako symbol národního týmu,“ kontroval bývalý útočník Patrik Eliáš.