Beran vedl Olymp od roku 2014. Pod křídla tohoto resortního centra patří řada olympioniků v zimních sportech včetně rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, biatlonových reprezentantů v čele s Michalem Krčmářem a Markétou Davidovou, bobistů a skeletonistky Anny Fernstädtové, běžkyně na lyžích Kateřiny Razýmové nebo slalomářky Martiny Dubovské.

"Nerozumíme tomu, proč dva dny po sněmovních volbách dochází k tomuto nečekanému kroku. A proto podporujeme stanovisko Svazu lyžařů ČR," řekl prezident biatlonového svazu Jiří Hamza. Zaskočený byl i Krčmář. "Tak ještě rychle, dokud můžu… rozbiju něco, co funguje. Děkujeme," napsal reprezentant ironicky na Twitter.

Michal Krčmář
Krčmář o zaslouženém volnu: Užívám si, že nežiju v tašce a nemusím balit

Také lyžaři byli s Beranovou prací spokojeni. "Jiří Beran v roli ředitele působil osm let, nikdy s ním nebyly žádné problémy, naopak, vždy pracoval ve prospěch českého sportu. Plně respektujeme právo ministerstva vnitra na obsazení funkce ředitele resortního centra, ale současně vyzýváme, aby personální záležitosti byly řešeny až po ustavení nové vlády, a ne sto dnů před olympijskými hrami," uvedl svaz ve vyjádření pro média. Obává se narušení přípravy sportovců na ZOH 2022 v Pekingu. "Proto vyzýváme k návratu Jiřího Berana do funkce a k transparentnímu řešení personálního obsazení této funkce," doplnili lyžaři.

Martina Sáblíková na trati Bikemaratonu.
Sáblíková po létu s kolem myslí na Peking. Kvalifikace bude složitá, odhaduje

Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška uvedl, že se jednalo o "dlouhodobě plánovanou výměnu". Beran ale žádné informace o chystaném odvolání neměl. "Za celou dobu mého působení mi nebylo cokoli vytýkáno, nebyl jsem upozorněn na jakékoli pochybení. Svému odvolání nerozumím a nechápu ho, ale nezbývá mi nic jiného, než ho respektovat," uvedl.

Hamáček ho odvolal v pondělí, tedy první pracovní den po té, co se ČSSD pod jeho vedením nedostala do Poslanecké sněmovny. V budoucí vládě bude v čele ministerstva vnitra, pod které Olymp jako resortní centrum spadá, někdo jiný.

Mistryně světa Markéta Davidová bude v Novém Městě největší českou nadějí.
Davidová pomohla zakrvácené norské hvězdě. Byl domlácený, líčila biatlonistka

Pro Berana je zásadní, aby se sportovci Olympu mohli bez problémů připravovat na olympijský vrchol nadcházející zimní sezony. "Moc si vážím podpory ze sportovního prostředí. I na jejím základě bych rád o svém budoucím působení hovořil s novým ministrem vnitra, jak se sluší a patří v civilizované demokratické zemi. Jsem přesvědčen, že českému sportu mám ještě co dát, nechci nedobrovolně odcházet od nedokončené práce," doplnil.