Teplo, deset stupňů nad nulou. Co s tím? Do popředí zájmu se na Vysočině logicky dostalo i téma "mázy".

Zatímco profesionálové z řad lyžařů či biatlonistů se nově musejí obejít bez vosků s fluorem, u rekreačních sportovců žádné nařízení neplatí. Přesto je i tady uvědomění patrné. Stoupá obliba parafínů a tzv. liquidů.

Všechny znalosti a zkušenosti za poslední roky můžeme zapomenout, vracíme se na začátek,“ říká Jan Lušovský, člen šestičlenného týmu, který se stará českým reprezentantům v biatlonu o závodní běžky.

Lukáš Bauer je trenérem běžců na lyžích reprezentace Polska.
Technologický doping? Všichni se toho báli, říká o změně vosků Lukáš Bauer

Fluor, který byl desítky let nepostradatelnou složkou lyžařských vosků, výrazně odpuzuje vodu a špínu. Hlavně ve vyšších teplotách na mokrém sněhu tak fungovaly mnohem lépe.

Jenže také zvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí, poškození jater, rakoviny a hormonálních problémů. Škodí jak zdraví při samotné práci s lyžemi, tak přírodě, do které se dostává otěrem z lyží.

Jak vybírat a na co při přípravě běžek nezapomenout? Tady je sedm tipů od servismanů české biatlonové reprezentace.

1. Co nejvíce vosků
Vosky bez fluoru fungují v užším spektru teplot, je tedy pravděpodobnější vyšší chybovost a u klasických lyží častější přemazávání. Raději než pár drahých vosků radí profesionálové koupit kompletnější sadu levnějších, abyste jich měli připravenou širokou škálu. To vám umožní přizpůsobit se aktuálnímu stavu na trati a nebudete zbytečně plýtvat drahým materiálem.

2. Teplota je základ. 
Pozor na chybný úsudek. Lepší než teplotu vzduchu je měřit teplotu sněhu. Proto si kupte speciální teploměr, který stojí pár stokorun. Důležitý je však i přehled. Vosky totiž často nemají jasné značení – některé udávají teplotu vzduchu, jiné sněhu.

Rady a tipy pro lyžaře přinesla společnost Hamé a její oblíbená paštika Májka, partner české biatlonové reprezentace.

3. Žehlička je jistota.
U tuhých vosků zapomeňte na postupy typu „rozmažu to tam za studena rukou nebo hadrem a zbytek se po skluznici postupně rozjede“. Vždy použijte žehličku a kupte si raději kvalitnější s přesným nastavením teploty, ať si nespálíte skluznici. Některé vosky se roznášejí pomocí tzv. roto woolu, ale i profesionální servismani tento postup využívají jen v určitých specifických případech.

4. Tekuté vosky ulehčí práci, ale…
Vedle tuhých parafínů, které se upravují žehličkou, existují i tekuté vosky. Ty se nanášejí hubkou a nezažehlují se. Je to jednodušší, ale pozor, na lyžích vydrží mnohem menší vzdálenost. Tekuté vosky mají životnost třeba jen 10 kilometrů, tuhé a kvalitně zažehlené několik desítek kilometrů. Volte tedy podle toho, na jak dlouhou trasu se chystáte.

5. Jedna vrstva stačí.
Občas se dočtete, že se dá nanášet několik vrstev. Když je lyže kvalitně připravena, stačí jedna vrstva – ta poslouží dostatečně. I profíci to tak dělají.

6. Čistota především.
Nepodceňujte vyčištění běžek. I drobné nečistoty, které před voskováním necháte na skluznici, mohou zruinovat vaši snahu „aby to jelo“. Profíci doporučují běžky vyčistit hned po jízdě a ne ve spěchu ráno před voskováním.

7. Nezapomeňte na vybavení.
Žehličku už jsme zmiňovali, ale nezbytné jsou i další pomůcky jako škrabka, kartáč, roztok na čištění skluznice neboli smývač a také speciální čisticí papír. Pokud chcete mít dobře připravenou lyži a nezničit si skluznici, zapomeňte na malířskou špachtli a technický benzín.

Zdroj: Deník/Karel Líbal