Nařízení nepoužívat fluorované vosky přišlo od Evropské unie. Mezinárodní lyžařská federace a Mezinárodní biatlonová unie je od letošní sezony z ekologických důvodů zakázaly.

Zatímco profesionální závodníci a jejich servisní týmy mažou lyže náhradami bez fluoru, rekreační lyžaři jsou v tomto ohledu pozadu. Zákaz se jich nijak nedotkl. Aktuální legislativa jim umožňuje fluorové vosky, které jsou na trhu stále k dostání, neomezeně využívat.

Řada z nich má doma zásobu a nehodlá se jich vzdát. Jenže si neuvědomují, že tím nevratně poškozují přírodu.

Podle Ondřeje Rybáře není možné vosky bez fluoru jednoduše nahradit do druhého dne
Vosky na lyže bez fluoru? Šetrné k přírodě, ale náročné pro sportovce a drahé

Někdo možná namítne, proč si pořizovat nové vosky, když třikrát za rok v sobotu vyrazím na běžky? To planetu přece nezabije. Volba je na každém lyžaři. Přitom se nabízí možnost vyměnit fluorované vosky ve vybraných prodejnách za bezpečnou alternativu, a to s padesátiprocentní slevou na nákup bezfluorového produktu.

„Fluorové vosky jsou hlavním zdrojem perfluorovaných látek (PFAS), patřící v odlehlých horských oblastech mezi takzvané věčné chemikálie. Zanášejí je tam především běžci na lyžích, kteří těmito vosky mažou skluznice,“ vysvětluje ředitel Ústavu pro životní prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Vysoké hodnoty byly zjištěny v Jizerských horách, které jsou oblíbenou destinací nejen při Jizerské padesátce. Zvýšená koncentrace PFAS na rušných křižovatkách Jizerské magistrály může vést až ke stopové kontaminaci pitné vody v Jablonci nad Nisou a Liberci.

Lyžaři si před startem nechávají zkontrolovat lyže, jestli nemají na skluznici zakázané voskyLyžaři si před startem nechávají zkontrolovat lyže, jestli nemají na skluznici zakázané voskyZdroj: se svolením Jizerské padesátky

Respektovaný vědec nabádá k nutnosti používání bezfluorových vosků, které jsou daleko šetrnější k lidskému zdraví i životnímu prostředí.

„Věřím, že když se přestanou používat, situace na českých horách se výrazně se zlepší. Víme z minulosti, že po Jizerské padesátce koncentrace PFAS dosahovala několikanásobně vyšších hodnot než před jejím začátkem,“ upozorňuje Cajthaml.

Je třeba šířit informace

Bezfluorové vosky se vyvíjejí už od roku 2019. „Chceme jít změně naproti, a proto jsme z enviromentálních důvodů vyhlásili akci Staré za nové. V ní nabízíme výměnu starých škodlivých vosků za nové nezávadné,“ uvádí za společnost SWIX Jan Weisshäutel.

„Chceme zamezit používání fluorových vosků, proto hodláme v první řadě šířit informaci o škodlivosti fluoru a PFAS. Nedovedu si představit, že by někdo, kdo chápe dopad těchto látek na zdraví a přírodu, dál tyto vosky používal jen pro to, aby byl za daných podmínek o pár vteřin nebo minut rychlejší,“ pokračuje Weisshäutel.

České biatlonisty potrápily ve smíšené štafetě lyže. Na snímku Markéta Davidová
Pomalé běžky? Nezaspali jsme, ale vývoj trvá, říká o voscích bez fluoru Rybář

A co se stane s nebezpečnými vosky po jejich odevzdání? Fluor se z nich už do přírody nedostane. Likvidace proběhne ve spalovně odpadu, případně pomocí pyrolýzy. Teplota blížící se tisíci stupňům Celsia totiž věčné chemikálie rozloží.