A když se Rybář před odchodem na vysokou školu rozhodl opustit biatlonové tratě jako závodník a věnovat se trenéřině, pomáhal mu Karel Soukal, bývalý skokan na lyžích a kouč.

ČTĚTE TAKÉ: Odměna pro stříbrnou Soukalovou? Štrúdl od maminky

"Mámo, táto, dobrého trenéra jste mi vychovali," poděkovala rodičům Gabriela Soukalová po druhém místě v olympijském závodu s hromadným startem v Soči. Vyrovnala se své mamince, držitelce stříbrné medaile ze zimních olympijských her 1984 v Sarajevu v běžecké štafetě. Ženě, která od začátku věděla, že Rybář je muž na svém místě. "Taky mi pořád říkala, že bych měla trénovat u něj," vzpomínala dnes Soukalová.

Rybář je neúspěšnějším koučem české biatlonové historie. Během deseti dnů má tři olympijské medailisty. "Moje mamka má čuch na lidi," uznala Soukalová. "Vždycky, když řekla, že tento člověk je takový a takový, tak se nikdy nestalo, že by se spletla. Pak jsem si to vždy potvrdila i já."

Díky Rybářovi si závody víc užívá

O Rybářovi se u Soukalů mluvilo vždy hezky a s respektem. Už na gymnáziu, kam ho Soukalová starší přijala, se k její pětileté holčičce choval pěkně. "Takže to asi ve mně zůstalo," přemítala Soukalová, proč jsou vztahy mezi Rybářem, rodiči a jí samotnou tak silným poutem.

"Díky pocitu, že je tu někdo se mnou, kdo to také prožívá a komu na mně skutečně záleží, si to víc užiju, než když jsem byla jedna z mnoha a nikomu na mých výsledcích nezáleželo," prohlásila.

Soukalová se odmala věnovala klasickému lyžování, k biatlonu se dostala v patnácti letech. Vystudovala vyšší umělecko-průmyslovou školu v Jablonci nad Nisou, na které se věnovala mimo jiné návrhům medailí. Už má na svém kontě několik zakázek. Ráda hraje na klavír a zpívá.

Trénink s muži jí pomohl

Většinu kariéry ji trénovali rodiče, v minulé sezoně ji vedl trenér ženské reprezentace Jindřich Šikola, pak ale přišla klíčová změna její kariéry. "Už od juniorů jsem si přála, aby mě Ondra (Rybář) trénoval," uvedla Soukalová. Kudy chodila, tam prosila, jestli by to bylo možné. Jenže neměla výsledky a nemohla si diktovat. Až loni, po její průlomové sezoně, v níž vyhrála čtyři závody Světového poháru.

"Věřila jsem, že to je impulz, který mi může přinést medaili z olympiády," vysvětlovala své pohnutky. Rybář přitom až do té doby vedl jen muže, Soukalová je výjimkou, růží mezi trním. "Pro mě to byl ohromný závazek," uznala. Věděla, jak moc si její výkony bere Rybář k srdci. I kvůli vazbám na její rodinu.

"Byla jsem moc ráda, že si mi dařilo v sezoně. Že jsem všem ukázala, že trénink s klukama mi pomohl. Že mě chlapi také po té psychické stránce zocelili," líčila čtyřiadvacetiletá biatlonistka, která má čtyři vítězství v SP na kontě i v tomto ročníku. Chtěla ale strašně uspět i na olympiádě. Ne pro sebe. Pro Ondru Rybáře. Rodinného přítele.