Nevyzpytatelné podmínky nabídl v německém Oberhofu vytrvalostní závod na mistrovství světa. Závodnice bojovaly s tradičními větrnými podmínkami, na střelnici tak chybovala řada favoritek. „Byl to trochu závod na prd. Panovaly těžké podmínky a tři trestné minuty pro Makulu nebyly ideální. Když ale máte špatný den a skončíte přesto desátý, není to ještě tak zlé,“ řekl trenér Egil Gjelland.

Johannes Thingnes Bö
Krčmář byl ve vytrvalostním závodě na MS osmý. Znovu kraloval norský šampion

Jednou z nich byla i obhájkyně zlaté medaile z vytrvalostního závodu ve slovinské Pokljuce Markéta Davidová. Ta se startovním číslem dva chybovala na prvních třech střeleckých položkách, kde si připsala po jedné chybě, až na té poslední se rodačce z Jablonce nad Nisou povedlo sestřelit všechny terče, což nakonec stačilo šestadvacetileté jedničce české výpravy na desáté místo. „S výkonem samozřejmě spokojená nejsem. Asi ale nejsem v ideální běžecké formě a myslím, že mě to trochu sráží i psychicky ve střelbě. Zkrátka to asi na žádný extra super výsledek nebude,“ řekla Davidová v cíli.

Voborníkovou zradila střelba

Z českých závodnic skončila druhá nejlepší Tereza Vinklárková, která si připsala dva střelecké nezdary, ve čtvrté desítce skončila i Lucie Charvátová s Eliškou Václavíkovou.

Naopak se nedařilo kometě letošního šampionátu Markétě Voborníkové. Dvaadvacetiletá rodačka z Vrchlabí musela po senzačním sedmém místě ze stíhacího závodu v úterý brzy ráno na dopingovou kontrolu, což se mohlo podepsat na jejím výkonu.

Tereza Voborníková v cíli stíhacího závodu v rámci MS 2023 v Oberhofu, který dokončila na sedmém místě.
Potrestaná za úspěch. Na doping jsem musela v sedm ráno, prozradila Voborníková

Loňská juniorská mistryně světa zaváhala na druhé střelbě vleže, kde netrefila tři terče. Do cíle nakonec dojela vyčerpaná Voborníková s pěti chybami na pětačtyřicátém místě. „Myslím si, že na první ležce byla škoda poslední rány. Po té druhé ležce už bylo samozřejmě po závodě. Mrzí mě to," líčila Voborníková. "Ani na trati to určitě nebylo ideální. Dnes jsem jela většinu času sama, takže jsem se nemohla s nikým delší dobu svézt,“ podotkla.

Z vítězství se po skvělém běžeckém výkonu radovala i s jednou chybou Švédka Hanna Öbergová, stříbrná dojela její krajanka Linn Perssonová, bronz získala vedoucí žena této disciplíny Italka Lisa Vittozziová.

Mistrovství světa v biatlonu v Oberhofu (Německo):
Ženy - vytrvalostní závod (15 km):
1. H. Öbergová 43:36,1 (1 trest. minuta), 2. Perssonová (obě Švéd.) -10,3 (0), 3. Vittozziová -28,0 (1), 4. Comolaová (obě It.) -48,5 (0), 5. Simonová (Fr.) -1:21,7 (3), 6. Tomingasová (Est.) -2:23,3 (2), …10. Davidová -3:01,3 (3), 34. Vinklárková -5:11,7 (2), 37. Václavíková -5:39,2 (2), 39. Charvátová -5:42,5 (5), 45. Voborníková (všechny ČR) -6:24,3 (5).