Martina Sáblíková v dějišti loňských olympijských her vylepšila výsledek z předešlého SP, na kterém skončila ve stejné disciplíně pátá. V průběžném pořadí se šestatřicetiletá reprezentantka posunula na druhé místo za úřadující mistryni světa na této distanci Wiklundovou.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se po zdravotních problémech v Japonsku rozhodla startovat v Číně pouze v závodě na tři kilometry. „Patnáctistovku jsem vynechala, protože jsem nebyla úplně v pořádku. Po trojce v Obihiru jsem dostala zase horečku a dva dny jsem musela upustit. Nechtěli jsme riskovat, že se mi to zase vrátí. Vsadili jsme veškerou energii na trojku a to se vyplatilo,“ řekla Sáblíková.

Martina Sáblíková před novou sezonou
Mentální příprava na éru bez medailí. Ale na sezonu se těším, culí se Sáblíková

V závěrečné rozjížďce se představila společně s Wiklundovou, se kterou jela i v Obihiru. Za favorizovanou soupeřkou sice od startu zaostávala, dlouho se držela na průběžném čtvrtém místě, dvě kola před cílem se ale posunula na druhou pozici a dojela si pro další medailové umístění v seriálu. Při druhém startu premiérové v sezoně.

„Jsem ráda, když můžu jet s Wiklundovou, sice mi o dost ujíždí, ale je lepší jet s někým rychlejším. Je to nová krev a baví mě se na ni koukat,“ uvedla Sáblíková, která nakonec zajela čas 4:04,86 a byla o dvě desetiny sekundy pomalejší než před týdnem, kdy si vytvořila sezonní maximum.

Další dvě české rychlobruslařky se představily v divizi B. Lucie Korvasová skončila s časem 4:20,78 osmnáctá, Zuzana Kuršová zajala čas o téměř osm sekund horší a byla poslední.

Světový pohár bude pokračovat třetím dílem na začátku prosince ve Stavangeru.