Olympijská vítězka zná Šmeráka dobře z tréninků a kempů 16letý teenager dělá „její“ snowboardcross. Tedy disciplínu, ve které na prkně a proti sokům sjíždíte trať plnou skoků a zatáček. Nyní je před Šmerákem první velký závod Olympijské hry mládeže v Lausanne.

„Závodím už asi šest let,“ prohlásil talentovaný český reprezentant s tím, že na snowboardu prý poprvé stál dřív, než šel do školy. „Opičil jsem se po své starší sestře,“ dodal. Zatímco tu mezi brankami nespatříte, Šmeráka ano. Zkusil také lyžovat, dělal hokej, ovšem chuť a parta jej „přikovaly“ na prkno.

„Byl to poctivý kluk, rád trénoval. Takový nadšenec,“ zmínila Eliška Boučková z klubu Snowbeasts právě za tenhle oddíl donedávna Šmerák jezdil. Teď už je v reprezentaci. „Zimní sporty jsou pro rodiče finančně náročné. Jakmile to chcete brát vážně, musíte jezdit na zahraniční svahy,“ podotkla Boučková.

Radost z triků

Šmerák měl tu výhodu, že jej rodiče odmala podporovali (a dál podporují). „Jsou rádi, že mě sport baví a nesedím doma,“ vysvětlil snowboardista, jenž už se může pochlubit prvními zajímavými výsledky v juniorské kategorii se prosadil do elitní desítky.

Pohled Evy Samkové:
"Má základy z freestylu, což je výhoda. Pamatuji si, jak s námi byl na ledovci na soustředění. Bouchl se do hlavy a pak s ním byla velká legrace."

Zajímavost? Soupeře neprohání jen ve snowboardcrossu, občas si odskočí na slopestyle, což je další olympijská disciplína (jízda plná triků na body). „Nechci se obírat o ten skvělý pocit být vzhůru nohama při freestylu,“ konstatoval.

Tohle může být jedna překážka jeho dalšího vývoje jen málokdo dokáže na špičkové úrovni kombinovat tak rozdílné disciplíny. Ester Ledecká je výjimkou potvrzující pravidlo… „Ještě jsem s ní nikdy nemluvil, ale… Jdu svou vlastní cestou,“ vyhlásil Šmerák.

Další překážka, nebo spíše nevýhoda? Mladý závodník nemá pro snowboardcross ideální dispozice. „Je malý a lehký, i když s váhou se dá pracovat,“ přiblížil Marek Jelínek, kouč Evy Samkové.

A co Peking? 

Možná vás při tom všem napadne otázka: Jak je to vlastně se školou? Snadná odpověď jako většina talentované mládeže má také Šmerák stanovený individuální vzdělávací plán. „Studuju sportovní management na střední škole. Někdy mi sice teče do bot, ale vždy to nějak zvládnu,“ usmál se klučina, kterého kamarádi oslovují přezdívkou Boban.

Ale zpátky na svah. Teď je Šmerák v Lausanne, kde poprvé okusil onu pověstnou atmosféru s olympijskými kruhy, poznal další zimní disciplíny či sportovce.

Dnešní pondělní závod pro něj bude odměnou za jeho dosavadní snažení. Avšak kdo ví za dva roky by už třeba mohl zažít „opravdovou“ olympiádu hry bude hostit Peking. „O tom nepřemýšlím. Žiju přítomností,“ poznamenal Šmerák přesně v duchu svého hesla.