Osmadvacetiletý Kubacki vyhrál před krajanem Kamilem Stochem a je druhým polským šampionem na středním můstku. Před ním dokázal zvítězit na MS jen legendární Adam Malysz v letech 2001, 2003 a 2007. Bronz k radosti domácího publika vybojoval obhájce titulu Stefan Kraft.

Z Čechů byl nejlepší patnáctý Roman Koudelka. Filip Sakala figuroval po úvodním skoku na senzační šesté pozici, ale po druhém klesl na 29. místo. Další dva čeští reprezentanti do druhého kola nepostoupili. Viktor Polášek obsadil 38. místo a hned za ním skončil Čestmír Kožíšek.

Pořadím zamíchalo počasí

„Po prvním kole jsem v něco takového ani ve snu nedoufal, protože jsem byl hodně vzadu. Ve druhém kole jsem udělal dobrý skok. Až do posledních deseti jsem ale nepočítal s tím, že by to mohlo dopadnout, až pak se ta pravděpodobnost zvyšovala,“ popsal své dlouhé čekání na konečný výsledek Kubacki. „Bylo to bláznivé, nebylo to spravedlivé, ale všichni měli stejnou možnost předvést dobrý skok,“ dodal nový šampion. 

Zdroj: Youtube

Závod výrazně ovlivnilo počasí. Od desátého skokana totiž začaly padat sněhové vločky. Proto zpomalovala stopa a od šestadvacátého závodníka rozhodčí zvyšovali nájezd, nejdříve z devítky na jedenáctku, posléze na dvanáctku, což pro závodníky znamenalo velký odečet 13,6 bodu.

V druhém kole se jezdilo z vysokého nájezdového okna šestnáct a od prvního závodníka se skákalo na hranici 100 metrů. Toho využil Kubacki. Předvedl nejdelší pokus dne 104,5 metru a usadil se v čele. S přibývajícím časem sněžení houstlo a skákalo se méně. Koudelka dopadl na 97,5 metru a zlepšil se na 15. místo.

Pořadí v první desítce se po 2. kole výrazně proměnilo. Kubacki k překvapení na prvním místě už vydržel, jelikož lídra Světového poháru Kobajašiho sněžení pustilo jen na 92,5 metru, což mu v součtu stačilo na místo před Koudelkou.

Norská nadvláda

Neporazitelnost ve štafetě na MS i letos ovládli běžci na lyžích z Norska, kteří získali desátý titul za sebou. Čtveřice Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Röthe a Johannes Hösflot Klaebo v Seefeldu porazila Rusko o 39 sekund.

Čeští reprezentanti obsadili s odstupem šesti a půl minuty jedenácté místo, horší byly jen Kanada, Ukrajina a Čína. Michal Novák po prvním úseku předával na desátém místě devět sekund za favority. Miroslav Rypl pak ale nabral velkou ztrátu, kterou Adam Fellner s Petrem Knopem ještě navýšili.

Zdroj: Youtube

O norském vítězství po vyrovnaném průběhu rozhodl v závěrečném úseku Klaebo, který ujel Sergeji Usťugovovi a na mistrovství po triumfech v individuálním sprintu i sprintu dvojic získal třetí zlato. Röthe navázal na výhru ze skiatlonu a Sundby na zlato z klasické patnáctky. V Seefeldu norští běžci ovládli všechny dosavadní mužské závody a soupeři budou mít poslední šanci narušit jejich nadvládu v nedělním závodě na 50 km.

Třetí příčku obsadila s minutovou ztrátou Francie. Bronz jí zajistil Richard Jouve, když v cílové rovince přesprintoval Perttua Hyvärinena. Finové tak na posledních metrech přišli o možnost získat první medaili z mistrovství světa ve štafetě od roku 2009.