Mikyska si nominaci vysloužil povedenými výkony na testovacích závodech ve švédském Idre. V sobotním sprintu obsadil páté místo, o den později dokonce ve vytrvalostním závodě zaostal v konkurenci švédského a českého áčka jen za domácím Sebastianem Samuelssonem. 

„Mikysovi to vyšlo v Idre a nejlepší byl z těchto kluků i v žebříčku letních závodů. Je mi sympatické, že se chce v jakémkoliv rychlém tréninku poměřit s kluky z áčka a porazit je. Má k nim respekt, ale rozhodně se jich nebojí. Takovou vlastnost závodník potřebuje. Je před ním dlouhá cesta, na druhou stranu bude ještě dva roky závodit mezi juniory. Je důležité, že se může učit od kluků z áčka a také se podívat, jak to chodí ve Světovém poháru,“ uvedl na adresu nadějného biatlonisty trenér mužské reprezentace Ondřej Rybář pro svazový web.

Kromě Mikysky, jehož možná o ještě lepší výsledek připravil ve druhém klání v Idre až netrefený poslední dvacátý terč, do Finska pocestují Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký, Tomáš Krupčík a Adam Václavík. Na dalších závodech v rakouském Hochfilzenu by se měl pak představit další z mladých závodníků Milan Žemlička. 

Závod SP v biatlonu ve sprintu na 10 km mužů, 20. prosince 2018 v Novém Městě na Moravě. Vítěz závodu Johannes Thingnes Bö (vpravo) z Norska a Martin Fourcade z Francie.
Světová elita se vrátí do Česka. V roce 2024 bude biatlonové MS v Novém Městě

„Také Žemlovi se povedly závody v Idre. Líbilo se mi, že střílel rychle a zároveň přesně. Přistoupil k závodům bez zbytečného strachu a prodal, co umí. Je výborný střelec a udělal kus práce i v běhu. Za přípravu si zaslouží pochvalu a odměnou mu bude start na Světovém poháru v Hochfilzenu," řekl Rybář.

Ženskou část české výpravy bude tvořit Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková a nakonec i Jessica Jislová, která si nedávno prošla onemocněním covid-19. Čtveřici zkušenějších kolegyň pak doplní Tereza Voborníková a Eliška Teplá. „Terka Voborníková si vyjela nominaci jak na základě výsledků z léta, tak teď z Idre. O pozici náhradnice bojovaly v Idre všechny juniorky i holky z béčka a nejlépe z toho vyšla Eliška Teplá,“ upřesnil Rybář.

Olympijské vítězce Ester Ledecké už s přípravou na lyžích nepomáhá Ondřej Bank.
Ledecká mění trenérský tým. Ondřej Bank se chce více věnovat rodině

Nadcházející biatlonová sezona bude do značné míry netradiční. Od 28. listopadu do 6. prosinci zůstanou biatlonisté a biatlonistky v Kontiolahti, kde je čekají vytrvalostní závody, stíhačky, štafety a hned dvojice sprintů. Před Vánocemi pak budou závodit v Hochfilzenu.

I rakouské středisko uspořádá dva díly světového poháru, ten druhý jako náhradu místo francouzského Annecy. O jednu z kapitol seriálu přijde letos i švédský Östersund. Po Novém roce pak v oficiálním kalendáři najdeme zastávky v Oberhofu, Anterselvě, Pokljuce, kde je na programu světový šampionát, Pekingu, Novém Městě na Moravě a Oslu.

Česká nominace na závody v Kontiolahti a Hochfilzenu:

Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Eliška Teplá

Muži: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík, Tomáš Krupčík, Tomáš Mikyska, Milan Žemlička (Hochfilzen)