Parádní výkon Evy Puskarčíková, střelecký kiks Lucie Charvátové a velká stíhací jízda Veroniky Vítkové a Gabriely Soukalové. Tak by se dala shrnut výkon ženské štafety na Světovém Poháru v Pokljuce. A výsledek? Nakonec fantastické čtvrté místo. I když…

Český tým v trochu pozměněné sestavě (místo Vítkové se v roli finišmanky objevila Koukalová) měl na vítězství.

"Lucka nezvládla ležku, ty rány byly daleko. Byla z toho asi celá rozklepaná," hodnotil v České televizi výkon trenér Zdeněk Vítek. "V posledním kole dostávala také docela dost při běhu, nevím, co se stalo. Veronika a Gábina předvedly perfektní výkon, škoda že Veronika nedala poslední ránu vestoje. Gábiny běh byl parádní," dodal.

Puskarčíková, které v sobotu zazářila ve stíhacím závodě bronzem, po první bezchybné vedla, a i když na stojce dvakrát dobíjela, nakonec společně se Slovinskem předávala první. Charvátová měla k dobru deset vteřin, ty ale pohřbila hned na první zastávce: pětkrát minula a musela na dva trestné okruhy! Nakonec vyslala Vítkovou na trať na jedenáctém místě se ztrátou minuty a 42 sekund.

Hrozivé? Ano, ale ne beznadějné. Vítková zahájila stíhací jízdu, vleže ani jednou neminula, stáhla dvacet vteřin a poskočila na osmé místo. A mířil výš. Při poslední ráně ale musela dvakrát dobíjet a nakonec se posunula "jen" na šesté.

Český tým měl ale na závěr připravenou obhájkyni celkového prvenství v SP. Koukalová vyrazila jako střela, brzy byla pátá a na střelnici dokonce přijela čtvrtá. Chybu neudělala, ale na třetí místo v té chvíli ztrácela přes 40 sekund. A i když jí každým metrem snižovala, Ukrajinka na závěr vybílila všechny terče v rekordním čase 15 vteřin a bylo po nadějích na medaili. 

Muži vydřeli elitní pětku

Michal Šlesingr, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec a Michal Krčmář mohou být s první štafetou sezony v celku spokojení. Ve slovinské Pokljuce obsadili páté místo, když ještě v polovině závodu figurovali na jedenácté pozici. Velkou zásluhu na posunu měli posledně dva jmenovaní, kteří zazářili při střelbě. 

Zvítězili Francouzi, které opět táhl Martin Fourcade (v Pokljuce tak dosáhl po triumfu ve sprintu a stíhačce na zlatý hattrick). Druzí skončili Rusové a bronz slaví Němci.

Šlesingrovi se nedařilo především na střelnici, když hned na první zastávce musel třikrát dobíjet a předával na osmém místě. Krupčík pak potřeboval na obou položkách ještě o náboj navíc a po pomalejším běhu klesl na jedenácté místo. V tu chvíli Češi ztráceli na čelo více než minutu.

Vzdát se? To rozhodně nepřipadalo v úvahu. Naopak. Moravec sice jednou klopýtl na úvodní ležce, ale ve stoje na rozdíl od většiny soupeřů nezaváhal a štafetu vytáhl na šestou příčku. Finišman Krčmář pak potvrdil v Pokljuce výbornou formu, střílel bezchybně a ještě vybojoval páté místo se ztrátou 50 vteřin na vítěznou Francii.

Francie ve složení Jean-Guillaume Béatrix, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Martin Fourcade se do čela vyhoupla až při čtvrté střelecké položce, dotírající Rusko ale za sebou udržela.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Francie (Béatrix, Fillon-Maillet, Desthieux, M. Fourcade) 1:11:56,5 (0 trest. okruhů + 7 dobíjení), 2. Rusko (Cvetkov, Babikov, Jelisejev, Šipulin) -15,7 (1+6), 3. Německo (Lesser, Dorfer, Doll, Schempp) -21,5 (0+11), 4. Ukrajina -36,3 (0+6), 5. ČR (Šlesingr, Krupčík, Moravec, Krčmář) -48,9 (0+6), 6. Rakousko -54,2 (1+6).

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Německo (Hinzová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová) 1:11:31,1 (0+9), 2. Francie (Chevalierová, Braisazová, Aymonierová, Dorinová Habertová) -10,1 (0+3), 3. Ukrajina (Varvynecová, Džimaová, Pidhrušná, Merkušynová) -37,7 (0+3), 4. ČR (Puskarčíková, Charvátová, Vítková, Koukalová) -56,3 (2+9), 5. Norsko -2:01,6 (2+15), 6. Rusko -2:08,6 (0+8).