„Se sestrou jsme odmalička rády lyžovaly a při otevření areálu ve Vestci před šampionátem v Liberci jsme se potkaly s naším budoucím trenérem Milošem Kendíkem. Mamka se s ním dala do řeči a od té doby jsem začala skok trénovat,“ vypráví.

Štěpánce bylo v té době teprve šest let. Měla ráda adrenalin a rychlost, ale o skocích na lyžích pranic nevěděla. Pochopitelně začala na nejmenších můstcích. Ten první byl K5, a protože je z Liberce, stala se členkou místního klubu Ještěd. Později skákala v Desné, ale nyní už jako reprezentantka patří do liberecké Dukly.

Koudelka: Zaslouží si obdiv

V této sezoně se snaží prosadit ve Světovém poháru, ale zatím se nepotkala se správnou formou.

„Do závodu jsem se ještě nedostala, nejlépe jsem skončila v kvalifikaci na čtyřiačtyřicátém místě. Věřím, že se to časem zlomí. Jsem jedna z nejmladších, potřebuju nabrat nějaké zkušenosti,“ přiznává Štěpánka Ptáčková.

Fanoušci skoku zatím děvčata příliš neberou. Vítěz Světového poháru 2005/6 a nyní vedoucí skokanského úseku Jakub Janda jim fandí.

„Dneska dělají všechny sporty. Jestli chtějí skákat na lyžích, tak proč ne. Nemám s tím problém, ale když se dívám na techniku, je to někde jinde než u chlapů,“ upozorňuje.

Česká jednička Roman Koudelka to vidí podobně. „Mám dvouletého syna, ale říkal jsem si, že kdybych měl holku, na můstek bych ji asi nepřivedl. Nechci, aby vyznělo tak, že skokanky ponižuju. To určitě ne, zaslouží obdiv, ale myslím, že skoky jsou v podání chlapů zajímavější,“ říká.

Obecně rozšířený názor, že skoky na lyžích mohou být kvůli letu vzduchem nebezpečné, Štěpánka Ptáčková odmítá.

„Mně to přijde normální,“ kroutí hlavou. „Asi je to tím, že se na můstcích pohybuju už deset let. Když se postupuje od malých můstků k větším, tak člověk získává jistotu.“

Chtějí se vyrovnat mužům

Konkrétní cíle si studentka šestiletého gymnázia F. X. Šaldy v Liberci neklade.

„Spíš bych si přála český skok v ženském podání trochu zviditelnit. U nás se pořád moc neví, že holky skáčou. K tomu budu potřebovat pěkné výsledky. Nevím sice jaké, ale budu se o to snažit,“ usmívá se.

„Dát o sobě vědět a dostat se kousek dál je pro mě i ostatní holky velká motivace. Skoky jsou převážně vnímány jako mužská záležitost. Některé ženy ze Světového poháru skáčou pěkně, ale ve startovní listině jsou velké rozdíly. My se chceme našim klukům podobat a vyrovnat,“ přiznává.

České skokanky nyní pobývají na soustředění v polském Szczyrku, ale přenosy z Turné čtyř můstků si nenechaly utéct.

„Zajímá nás to. Zvlášť když se Romanu Koudelkovi tak dařilo. Dokonce i během tréninku se jedna holčina dívala do telefonu a hlásila, jak si kluci vedou.“